Vyžeňte slimákov zo záhrady: Ide to aj bez chémie!

Zdieľať
Vyžeňte slimákov zo záhrady
Vyžeňte slimákov zo záhrady: Ide to aj bez chémie! Foto: depositphotos.com

Slimáci a slimáky na záhradách opäť vyhlásili vojnu našim pestovateľským pokusom. Ako sa proti ich nájazdom na naše opatrovaná rastlinky brániť, ak nechcete na záhonoch používať chemické prostriedky, ktoré zoženiete v obchodoch?

Proti slimákom môžete použiť aj niektoré osvedčené postupy, ktoré nielen ochráni rastliny pred slimačím nenásytnými jazýčky, ale navyše nie sú toxické a rizikové pre pôdu či niektoré živočíchy.

Vaječné škrupiny

Ak je vaša rodina zložená z milovníkov vajec, máte vyhrané. Schovávajte po celý rok škrupiny a tie potom podrvte a obsypu nimi rastliny či záhony. Slimáci ani slimáky cez ne neprejdú. A navyše škrupiny dodajú pôde dôležitý vápnik.

Popol z dreva

Sezóna grilovanie a opekanie pomaly začína. Tak to využite a popol z dreva nasypte na záhon okolo rastliniek, ktoré chcete pred nezvanými konzumentmi chrániť. Popol je pre slimáky neprekonateľnou prekážkou (kvôli výrazným absorpčné schopnosti). A aj on dodá záhonom dôležité živiny. Mimochodom, používajte výhradne popol z dreva – inak si do záhrady zanesiete toxíny a ťažké kovy.

Mletá káva

Káva patrí k ďalším úplne prírodným prostriedkom, z ktorých nebudú mať slimáci radosť. Nielenže by mali ihneď „zaradiť spiatočku“, pokiaľ k bacariére z kávy dolezú, ale navyše sú veľmi citliví na kofeín (takže ak ochutnajú, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude posledné jedlo v ich živote).

Pivná pasca

Ponúknite slimákom nejakú alternatívu k vašim rastlinám. Vezmite plastovú krabičku či plechovku a umiestnite ju do pôdy na záhon tak, aby okraj vykukoval nad povrch (chcete, aby sa chytili slimáci, nie chrobáky a ďalší hmyz). Do nádoby nalejte pivo. Slimáci a slimáky ho milujú, avšak nevedia plávať … Pravidelne preto pást meňte a dopĺňajte (netreba si nič nahovárať, na utopené slimáky nie je pekný pohľad, ale aspoň nebudete musieť oplakávať ohryzené rastliny). Mimochodom, dajte pozor, aby pasca nevypil niektorý z vašich domácich maznáčikov, ktoré by pivo tiež mohlo prilákať.

slimák
Vyžeňte slimákov zo záhrady: Ide to aj bez chémie! Foto: www.gettyimages.com

Slimáky môžu škodiť záhrade z niekoľkých dôvodov. Sú to hlavne herbivórni škodcovia, čo znamená, že sa živia rastlinami, a môžu spôsobiť značné škody na širokom spektre záhradných a poľnohospodárskych plodín. Tu sú hlavné dôvody, prečo slimáky predstavujú problém pre záhradkárov a farmárov:

  1. Poškodenie rastlín: Slimáky majú radi mäkké listy, takže často poškodzujú mladé rastliny a sadenice, čo môže výrazne znížiť úrodu alebo dokonca úplne zničiť rastliny. Ich aktívne žeranie môže zanechať charakteristické otvory v listoch a na iných častiach rastlín.
  2. Široké spektrum hostiteľských rastlín: Slimáky nie sú príliš vyberavé vo svojej strave a môžu poškodiť veľké množstvo rôznych druhov rastlín, vrátane zeleniny, ovocia, kvetov a dekoratívnych rastlín.
  3. Nočná aktivita: Slimáky sú najaktívnejšie v noci alebo za vlhkého počasia, čo sťažuje ich odhalenie a ovládanie. Ich aktivita za tmy môže spôsobiť, že poškodenie rastlín je často zaznamenané až po jeho vykonaní.
  4. Rýchla reprodukcia: Slimáky sa môžu rýchlo rozmnožovať za priaznivých podmienok, čo vedie k rýchlemu nárastu populácie v záhrade alebo na farme, čo zvyšuje rozsah poškodenia.
  5. Prenos chorôb: Okrem priameho poškodenia rastlín môžu slimáky tiež prenášať rôzne rastlinné patogény, ako sú vírusy, baktérie a huby, ktoré môžu spôsobiť ďalšie choroby rastlín.

Ovládanie slimákov v záhrade často zahŕňa kombináciu kultúrnych, mechanických a chemických metód, ako je zachovanie suchého prostredia okolo rastlín, používanie bariér, aby sa slimákom zabránilo dostať sa k rastlinám, a v prípade potreby aplikácia špecifických pesticídov alebo prírodných repelentov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané