Vylúhované čajové vrecká patria medzi najlepšie prírodné hnojivá

Zdieľať
Vylúhované čajové vrecká
Vylúhované čajové vrecká patria medzi najlepšie prírodné hnojivá Foto: depositphotos.com

Čaj je veľmi populárnym nápojom po celom svete. V súvislosti s jednoduchosťou prípravy a tiež samotného pitia sa dnes čaj predáva vo vrecúškach. Tie obsahujú danú zmes, ktorá sa iba zaleje vodou, nechá sa vylúhovať a nápoj je hotový. A čo sa deje následne so samotným vreckom? U väčšiny ľudí je to vždy rovnaké. Vezmú ho a vyhodia ho do koša. Nejedná sa však o dobrý nápad, pretože aj vylúhované vrecko má ďalšie využitie. A to celkom veľmi zaujímavé.

Ideálne pre vašu záhradku

Málokto to tuší, ale také čajové vrecko je veľmi dobrým pomocníkom pre toho, kto na svojej záhrade často a rád niečo pestuje. A to preto, že sa dá použiť ako veľmi dobré hnojivo. Mnohým ľuďom to pochopiteľne pripadá zvláštne, ale pravda je taká, že to zase až tak zvláštne alebo divné nie je. Keď daný nápoj pijete, prečo by ste s ním nemohli aj hnojiť? A ďalej nezabúdajte tiež na to, že obsahom sáčkov sú väčšinou iba prírodné látky. A to hlavne čajové lístky, rôzne sušené ovocie, ale aj plody a bobule, ktoré sú spojené s výslednou chuťou. Je teda celkom jasné, že daný čaj neobsahuje nič zlé.

Kam umiestniť?

Mnoho ľudí hojí tým spôsobom, že hnojivo umiestni na povrch samotnej pôdy a dúfajú, že sa účinné látky začnú do pôdy vsakovať. Jeho obsah nechajte priamo v ňom a snažte sa o to, aby bolo čajové vrecko zahrabané hlbšie, najlepšie v tesnej blízkosti koreňov samotnej rastliny. Vďaka tomu zaistíte, že bude v pôde zachovaných oveľa viac vody. Ideálne je, keď povrázok vrecka necháte pozerať nad zem, vďaka čomu ho budete môcť ľahšie nájsť a potom aj ľahšie vytiahnuť.

Ideálne aj pri klíčení

Nie je to iba klasické hnojenie, kedy sú čajové vrecká umiestnené priamo do zeminy, k samotnej rastline. Zabúdať nemožno tiež na fakt, že dané vrecká od čaju je možné efektívne využívať aj vo chvíli, keď potrebujete podporiť klíčenie. U neho je postup vždy rovnaký a súvisí s vatou, rovnako ako buničinou alebo papierovou utierkou a ďalej dostatkom vody. A k tomu všetkému je vhodné pridať aj poslednú vec, a to práve v podobe vrecka od čaju. Aj tu podporíte oveľa lepšiu aktivitu a tým aj väčší počet budúcich rastlín.

čajové vrecko
Vylúhované čajové vrecká patria medzi najlepšie prírodné hnojivá Foto: www.freepik.com

Rastliny ochránite aj pred domácimi miláčikmi

Nie je nič horšieho, než keď zasejete alebo už pestujete, dokonale sa staráte o svoje záhony, ale celú vašu snahu následne zhatí domáci maznáčik. A to tým, že sa po záhone niekoľkokrát prejde, alebo v ňom bude dokonca aj hrabať. Najviac toto robia mačky a tak je na mieste im v tom pochopiteľne zamedziť. A ako na to? Nie je to zase až také zložité, ako si dnes veľa ľudí myslí. Aj tu pomôže vrecko od čaju. Tým, že ho budete mať v záhone jasne docielite to, že sa budú vaše, ale aj cudzie mačky práve vášmu záhonu vyhýbať. Ideálna voľba pre každého.

Bojovník proti burine

Veľkým unikátom čajových lístkov je aj to, že pomáhajú presne tak, ako potrebujete. Sú dobrým hnojivom, ktoré jasne zaistí, že budú rastliny rásť presne tak, ako by mali rásť. Ďalej nezabúdajte na to, že pritom nedajú šancu burine. Pokiaľ nechcete záhradu stále okopávať a eliminovať drobnú burinu, je vrecko od čaju tiež dokonalým pomocníkom, na ktorého je dlhodobo spoľahnutie.

Dobrá voľba aj pre kompost

Pokiaľ nechcete hnojiť iba lokálne, neznamená to, že by vám vrecká od čaju boli k ničomu. Aj tu musíme jasne povedať, že ich samozrejme využijete. A ako? Jednoducho ich stačí hodiť na klasický kompost, rovnako ako ich môžete hodiť aj do kompostéra. Uvidíte, že aj tu dokážu urobiť doslova zázraky. Nijako nevadí ani dážďovkám, ktoré sa tak starajú o dokonalý výsledok. Potom stačí s daným kompostom klasicky hnojiť, a to s istotou, že vám všetko bude rásť viac, než si myslíte.

Pomôžu pri probléme s hmyzom

Medzi tie najznámejšie patria napríklad vošky, ktoré ale nie sú tým jediným druhom hmyzu, ktorý je spojený s tým, že môžu napádať rastliny. Objaviť sa môže aj hmyz iný. Pokiaľ nechcete riskovať nežiaduce účinky rôznych postrekov, potom vám jasne odporúčame zvoliť variant spojený s tým, že opäť využijete to najlepšie, a to v podobe čajových vrecúšok. Aj tu udržíte rastliny v zdraví.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané