Viete, ako uvariť dokonalú ryžu? Tu je návod

Zdieľať
varenie ryže
Viete, ako uvariť dokonalú ryžu? Tu je návod Foto: www.freepik.com

Ryža je jednou z najobľúbenejších príloh na svete, a hoci jej príprava môže pôsobiť jednoducho, existuje niekoľko kľúčových bodov, na ktoré by ste mali dávať pozor. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste pripravili dokonale chutnú ryžu.

Základy prípravy

Správne umytá ryža je základ úspechu. Ryžu vždy dôkladne prepláchnite v jemnom cedníku pod studenou vodou, aby ste odstránili prebytočný škrob a nečistoty. Po umytí máte na výber niekoľko spôsobov varenia.

Varenie bez miešania

Mnohí ľudia uprednostňujú metódu podobnú vareniu cestovín – vodu po zmäknutí ryže jednoducho scedíte. Avšak lepšou alternatívou je použitie presného množstva vody, ktorú ryža počas varenia absorbuje. Typicky používame 1,5 až 2 diely vody na jeden diel ryže, podľa odporúčaní na obale.

umývanie ryže
Viete, ako uvariť dokonalú ryžu? Tu je návod Foto: www.freepik.com

Ryža z rúry

Na dusenie v rúre sa najviac hodí dlhozrnná ryža, ako sú basmati alebo jasmínová. Cibuľu najskôr orestujte na oleji alebo masle, potom pridajte ryžu, osoľte, premiešajte a zalejte 1,5-násobným množstvom vody. Ryžu vložte do rúry predhriatej na 160 °C na 30 minút. Pre intenzívnejšiu chuť môžete pridať olúpanú cibuľu, hrebíček, celé čierne korenie alebo iné obľúbené korenie.

Mikrovlnná ryža

Ani mikrovlnná rúra nie je len na ohrievanie alebo rozmrazovanie. Do vhodnej misky vložte 1 hrnček dobre prepláchnutej ryže, zalejte 1,5 hrnčeka vody, osoľte, prikryte a varte 12 minút pri polovičnom výkone, po prvých 2 minútach na maximálnom.

Tieto tipy a triky vám umožnia pripraviť ryžu, ktorá bude nielen chutná, ale aj esteticky pôsobivá pri každom stolovaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané