Väčšina ľudí kosí trávnik zle a ničí ho. Nerobíte školácke chyby aj vy?

Zdieľať
Väčšina ľudí kosí trávnik zle
Väčšina ľudí kosí trávnik zle a ničí ho. Nerobíte školácke chyby aj vy? Foto: www.freepik.com

Mať krásne nadýchaný trávnik ako zelený koberec bez hnedých škvŕn je snom každého, kto má záhradu. Lenže aj napriek všetkej starostlivosti a pravidelnému koseniu to vyzerá, že sa vášmu trávniku skôr nedarí? Možno robíte hneď niekoľko chýb začiatočníkov, ktoré trávnatému porastu uberajú na kráse. Ktoré sú to?

Pokosiť, pohrabať, presne tak, ako to robili vaši rodičia. Lenže pri pohľade na trávnik to zrejme nestačí. Namiesto šťavnatej zelenej trávičky sa na ňom objavujú nevzhľadné hnedé koláče a do sviežosti má trávnatý porast veľmi ďaleko. Čo s tým? Odpoveď je možno jednoduchšia, než by ste čakali. Vyvarujte sa školáckych chýb. Ukážeme vám, ako na to, a trávnik vám bude závidieť aj sused.

Živiny na prvom mieste

Trávnik príliš špeciálnu starostlivosť nepotrebuje, ale niektoré pravidlá je nutné dodržiavať. Ako sa starať o porast, aby bol na prvý pohľad krásne zelený a na druhý pohľad, starostlivejší, hlavne zdravý?

Pozrite sa na video:

Veľkou chybou, ktorú robí drvivá väčšina ľudí, je hrabanie pokosenej trávy. Tá síce často skončí na komposte a premení sa na humus, ale keď ju zo svojho trávnika odstránite, uprite mu možnosť prirodzeného zdroja živín.

Pokračujte na ďalšej strane

kosenie
Väčšina ľudí kosí trávnik zle a ničí ho. Nerobíte školácke chyby aj vy? Foto: www.gettyimages.com

Podeľte ich!

Ako z toho von? Dnešné kosačky vedia trávu spracovať aj trochu inak. Časť stebiel nadrví, takže ich pokojne môžete nechať na mieste a nezhrabávať. Ponecháte tak trávniku zdroj prirodzených živín a zamedzíte preschnutiu trávnika až ku korienkom. Zvyšok pokosenej trávy na ten kompost pokojne odvezte.

Načasovanie nepodceňujte

Obvykle pred kosením trávy riešime, či je alebo nie je mokro. Už ale neriešime, či kosiť ráno alebo navečer. A to je ďalšia veľká chyba. Veľa ľudí využije voľné víkendové dopoludnie a neuvedomí si, že pokiaľ trávnik pokosí hneď na začiatku dňa, nebude mať čas na regeneráciu. Čerstvo skrátené steblá budú musieť po zvyšok dňa zostať vystavené slnečným lúčom, ktoré ich vyčerpajú. Oveľa lepšie je teda kosiť v neskoré popoludnie. Dáte tak trávniku šancu zregenerovať cez noc. Kosačku pravidelne servisujte a starajte sa o to, aby jej nože boli správne naostrené.

trávnik
Väčšina ľudí kosí trávnik zle a ničí ho. Nerobíte školácke chyby aj vy? Foto: www.gettyimages.com

Zalievajte efektívne

Pokiaľ je po zime trávnik skôr zavodnený a sú na ňom hnedé tlejúce škvrny, skúste ho prevzdušniť. Prepichajte ho vidlami a zasypte kremičitým pieskom. Dáte mu tak šancu rekonvalescencie. Prebytočná voda sa vsiakne a vy zaistíte trávniku o niečo jednoduchší život. Upravte aj zalievanie v teplejších dňoch. Väčšinou to trávniku nestačí, presychá. Naopak mu radšej raz za pár dní, pokiaľ teda nie sú skutočné horúčavy, doprajte výdatnejšiu zálievku, aby mala voda možnosť preniknúť až ku koreňom.

Zdroj: www.youtube.comwww.drevostavitel.czchalupari-zahradkari.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané