Uprený psí pohľad má desivý význam. Nie je to žiadosť o jedlo, ale niečo oveľa horšieho

Zdieľať
Uprený psí pohľad
Uprený psí pohľad má desivý význam. Nie je to žiadosť o jedlo, ale niečo oveľa horšieho Foto: www.freepik.com

Zdá sa vám, že váš psí maznáčik má niekedy zvláštny a uprený pohľad a neviete, čo presne si o tom myslieť? Prezradíme vám, aký to má skutočne význam a prečo to robí.

Chcete byť v obraze, ako sa váš psí parťák naozaj cíti? Či je v pohode, alebo snáď v napätí či strese? Naučte sa psej reči a pozorujte pohyby jeho tela i výraz v tvári. Posilníte tak vzájomnú dôveru a puto medzi vami bude ešte pevnejšie. Psy totiž komunikujú aj pohľadom.

Aký je skutočný dôvod desivého výrazu psov sa pozrite v tomto YouTube videu na kanáli Doggy Digs:

Ako rozumieť reči psích očí

Psy vám o sebe prezradia mnohé svojim správaním, ale aj očami. Každý majiteľ psa pozná veľmi dobre tzv. „psie oči“, ktoré zviera používa, keď si chce svojho pána podrobiť a niečo získať.

V prípade, že je pes v pokoji, máva spravidla uvoľnené viečka a niekedy to môže vyzerať, že škúli. Akonáhle má tvrdý pohľad, zviera nie je práve v dobrom psychickom rozpoložení. Niekedy sa psom v týchto situáciách očné viečka stiahnu na malé očká.

Upretý psí pohľad

Uprený pohľad vášho psa nie je len prosbou o maškrty. Môže to byť aj znamenie, že sa cíti ohrozený alebo sa chystá byť agresívny. Najčastejším dôvodom tohto pohľadu je pomerne vysoká únava, ale aj nutkavá potreba niečo robiť a vyvíjať nejakú aktivitu. Rovnako tak môže ísť o reakciu, ktorá spôsobuje hluky, ktoré my ľudia nevnímame. Bohužiaľ však môže ísť aj o kognitívny problém, ktorý má podobné príznaky ako Alzheimerova choroba. A týka sa to samozrejme aj očí a zraku.

psie oči
Uprený psí pohľad má desivý význam. Nie je to žiadosť o jedlo, ale niečo oveľa horšieho Foto: www.gettyimages.com

Odvrátenie pohľadu

Odvrátený pohľad býva často známkou podriadenia a niekedy aj istej dávky strachu. U psov sa často vyskytuje, keď sú konfrontovaní s iným dominantným psom a jedná sa o istý prejav pokory a uznania. Niekedy však psy uplatňujú toto gesto aj z iných dôvodov. Veľakrát sa jedná o prejav nudy. Psom totiž v tejto chvíli opadá pozornosť a začínajú sa pohľadom akosi túlať.

Žmurkanie

Jedná sa o prirodzený proces, ktorý udržuje oči psa vlhké a čisté. Žmurkanie je však tiež odrazom psychického a emocionálneho stavu psa. Akonáhle má pes zvýšenú pozornosť, takmer nemrká. V opačnom prípade opäť naznačuje, že sa pomerne nudí. Žmurkanie je však tiež prejavom podriadenosti, avšak opäť s uznanou úctou k náprotivku. Keď pes žmurká a neodvracia pohľad, znamená to niečo v zmysle „Sme si takmer rovní, ale uznávam, že šéfom si ty.“ Mrknutie môže byť tiež signálom priateľstva počas prvého zoznamovania.

žmurknutie psa
Uprený psí pohľad má desivý význam. Nie je to žiadosť o jedlo, ale niečo oveľa horšieho Foto: www.gettyimages.com

Dlhosrsté psy nadväzujú očný kontakt horšie

Niektoré plemená psov majú pre komunikáciu očami trochu horšie podmienky. Spravidla je to dané ich dlhou srsťou, ktorá prekrýva očné partie. Vďaka tomu nadväzujú so svojimi náprotivkami očný kontakt len minimálne. Preto nie je od veci vykonávať u týchto druhov psov pravidelné zástrihy chlpov okolo očí, ale praktickým riešením je aj zopnutie do gumičky.

Zdroj: www.mazliccivpohybu.cz, www.krmeni.cz, www.mall.cz

Uprený psí pohľad
Uprený psí pohľad má desivý význam. Nie je to žiadosť o jedlo, ale niečo oveľa horšieho Foto: www.freepik.com

Psy často upierajú svoj pohľad na svojich majiteľov alebo na ľudí vôbec z niekoľkých dôvodov. Tu sú hlavné z nich:

  1. Komunikácia: Psy sa spoliehajú na neverbálnu komunikáciu a pohľad je pre nich dôležitým spôsobom, ako vyjadriť svoje potreby, pocity alebo záujem. Môžu sa tak snažiť získať pozornosť svojho majiteľa alebo ich informovať o svojej túžbe po jedle, hre, alebo potrebe ísť von.
  2. Väzba: Dlhodobý očný kontakt medzi psom a človekom môže zvýšiť hladinu oxytocínu, tzv. hormónu lásky, u oboch strán. Tento hormón posilňuje väzbu medzi psom a človekom, podobne ako medzi matkou a jej dieťaťom.
  3. Učenie sa a pozorovanie: Psy sú pozorovatelia a môžu sledovať svojich majiteľov, aby sa naučili zvyky, rutiny a očakávané reakcie. Tento pozorný pohľad im pomáha lepšie pochopiť svoje prostredie a ako v ňom fungovať.
  4. Vyjadrenie emocionálneho stavu: Pes môže upierať pohľad ako spôsob, ako vyjadriť rôzne emócie, vrátane zvedavosti, strachu, úzkosti alebo dokonca agresivity. Interpretácia ich pohľadu závisí od kontextu a ďalších neverbálnych signálov, ako je postavenie uší, chvosta a celková postoj tela.
  5. Žiadostivosť alebo manipulácia: Niekedy psy zistia, že upreným pohľadom môžu ovplyvniť svojich majiteľov, aby získali, čo chcú, či už je to jedlo, pozornosť alebo hra. Psy sú veľmi dobrí v čítaní našich reakcií a môžu tento pohľad použiť na svoju výhodu.

Tento pohľad je teda komplexnou formou komunikácie, ktorá sa odvíja od mnohých faktorov, vrátane povahy psa, jeho vzťahu s človekom a situácie, v ktorej sa nachádza. Je dôležité pozorovať celkové správanie a kontext, aby sme lepšie rozumeli, čo nám náš štvornohý priateľ snaží povedať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané