Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetov

Zdieľať
Strihanie levandule na jar
Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetov Foto: depositphotos.com

Pestujete na záhrade alebo v kvetináčoch levanduľu? V tom prípade vás na jar čaká zásadná úloha. Ostrihajte počas jarných mesiacov správne levanduľu, aby vám v priebehu roka krásne kvitla. Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel, ktoré sa oplatí dodržať. Levanduľa vás vďaka tomu poteší dych vyrážajúcou záplavou fialových kvetov.

Kedy strihať levanduľu na jar? Na konkrétnom mesiaci záleží

Pokiaľ sa chystáte na strihanie levandule na jar, je veľmi podstatná doba, ktorú si pre tento úkon vyberiete. Levanduľu strihajte najlepšie v období od marca do apríla. Z akého dôvodu? Do strihania by ste sa mali pustiť ešte vtedy, kým začnú na levandule rásť nové výhonky.

Levanduľu strihajte doguľata

Ako postupovať pri jarnom strihaní levandule? Vezmite si ostré nožnice alebo ešte lepšie nôž a levanduľu strihajte (zrezávajte) do okrúhleho tvaru. Vetvičky starších rastlín môžete skrátiť až o jednu tretinu ich dĺžky. Levanduľa ostrihaná na jar by mala mať tvar rovnomerného bochníka.

Odstráňte suché vetvičky a zdrevnatelé časti

Pri jarnom reze levandule je tiež dôležité, aby ste z rastliny odstránili všetky uschnuté výhonky a vetvičky. Zbavte sa tiež väčších zdrevnatených častí, ktoré sú suché a na prvý pohľad odumreté. Týmto spôsobom pri levandule podporíte rast nových výhonkov.

levandula
Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetov Foto: www.gettyimages.com

Nestrihajte príliš hlboko do dreva

Na čo ďalej myslieť pri jarnom strihaní levandule? Nevykonávajte príliš hlboký rez a nestrihajte teda hlboko do dreva, kde nevidíte nové lístky. Zásadné teda je, aby ste strihali rastlinu na vetvičkách, kde ešte vidíte nové lístky. Z týchto lístkov sa  levanduľa vytvorí do pekného tvaru a vďaka jarnému rezu sa zahustí aj v spodných partiách.

Prečo je jarný rez dôležitý

Strihanie levandule na jar vykonávajte každým rokom. Dosiahnete to, že levanduľa bude nádherne kvitnúť aj niekoľko rokov po sebe. Vďaka vašej správnej starostlivosti môže jedna rastlina levandule kvitnúť až desať rokov. Strihanie levandule na jar je dôležité aj preto, že oddialite drevnatenie tejto rastliny a udržíte ju v dobrej forme po mnoho rokov za sebou.

strihanie
Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetov Foto: www.gettyimages.com

Levanduľa, známa pre svoje aromatické kvety a široké využitie v kozmetike a aromaterapii, pochádza pôvodne z oblastí okolo Stredozemného mora, Blízkeho východu a Indie. Je to trvalka patrící do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), ktorá sa v prírode bežne vyskytuje v suchých a slnečných oblastiach týchto regiónov.

Historicky bolo využívanie levandule zaznamenané už v starovekom Ríme, kde sa používala na kúpele, varenie a ako vzduch čistiaci prostriedok. Rímski vojaci ju tiež brávali so sebou na dezinfekciu rán a zlepšenie zdravotného stavu. V stredoveku sa levanduľa stala obľúbenou aj v Európe, kde bola využívaná najmä pre svoje parfumové a liečivé vlastnosti. Kláštorné záhrady boli často plné levandule, ktorá sa používala pri výrobe liečivých mastí a elixírov.

Postupne sa kultivácia levandule rozšírila aj do iných častí sveta, vďaka čomu dnes existuje mnoho odrôd tejto rastliny, prispôsobených rôznym klimatickým podmienkam. Levanduľové farmy sú dnes bežné vo Francúzsku, Anglicku, Spojených štátoch a Austrálii, kde sa pestuje predovšetkým pre éterické oleje a kvetinové výťažky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané