Starý chlieb nevyhoďte, poslúži ako hnojivo pre rastliny a zeleninu

Zdieľať
starý chleba
Starý chlieb nevyhoďte, poslúži ako hnojivo pre rastliny a zeleninu Foto: www.freepik.com

Objavte nečakané využitie bežnej potraviny, ktorá dokáže zázraky vo vašej záhrade. Nevyhadzujte starý chlieb – premeňte ho na účinné hnojivo, ktoré podporí rast a chuť vašich plodín. Ako na to?

Podporte rast zeleniny a kvetov pomocou jednoduchého triku, pre ktorý nepotrebujete nič špeciálne – len obyčajný chlieb, ktorý sa nachádza v každej domácnosti. Toto cenovo dostupné hnojivo spustí bohatý rast rastlín a zlepší chuť plodov. Ako si doma pripraviť toto hnojivo a ktoré rastliny ho neprijímajú najlepšie, vám prezradíme v našom článku.

Ak vám ostal kúsok chleba a už ho neplánujete zjesť alebo ak je už trochu plesnivý, nezahadzujte ho. Vo vašej záhrade môže s vašimi rastlinami a úrodami vykonať malé zázraky, pričom účinne nahradí hnojivá obsahujúce chemikálie. Podporí ich rast a plody budú mať lepšiu chuť.

Správne použitie chleba ako hnojiva je kľúčové, inak môžete niektoré rastliny poškodiť. Tajomstvom, ktoré sa stará o rast, je droždie obsiahnuté v chlebe. Avšak nepoužívajte chlieb pri všetkých rastlinách, pretože niektoré druhy ho nemusia dobre znášať a môžu odumrieť. Negatívne ovplyvňuje napríklad cesnak, cibuľu a zemiaky. Naopak, vynikajúce výsledky dosiahnete pri pestovaní baklažánov, rajčiakov, jahôd, melónov, paprík a kvetov.

Na zeleninu používajte výluh z chleba každých 15-20 dní, keď je pôda dostatočne prehriata. Ideálny čas na použitie je na jar po výsadbe sadeníc. Pri kvetoch môžete tento postup opakovať viackrát počas sezóny, ideálne prvýkrát na jar pred začiatkom rastu a druhýkrát pred kvitnutím. Už po týždni si všimnete, aký obrovský rozdiel dokáže tento jednoduchý a lacný trik urobiť.

hnojenie
Starý chlieb nevyhoďte, poslúži ako hnojivo pre rastliny a zeleninu Foto: www.freepik.com

Ako si vyrobiť domáce hnojivo z chleba

Pripraviť si domáce chlebové hnojivo je veľmi jednoduché. Využiť môžete aj zvyšky chleba, ktoré nakrájate na kúsky a vysušíte. Tieto kúsky potom zalejte teplou vodou v nádobe, prikryte a nechajte kvasiť 7 dní na teplom mieste alebo na slnku. Teplé prostredie proces urýchli. Následne zriedený roztok použite pri koreňoch rastlín.

Chlieb môžete tiež pridať do kompostu, kde uvoľní dusík ako ďalší zdroj živín, čím prispieva k rastu rastlín. Kompost obohatený o chlieb poskytne rastlinám potrebné živiny pri presádzaní a podporí ich rast. Avšak, chlieb, vrátane plesnivého, môže lákať škodcov, preto je dôležité ho riadne zakryť, zakopať alebo rozdrobiť na menšie kúsky.

Takže teraz už viete, že starý chlieb nepatrí do koša, ale môže byť vynikajúcim pomocníkom v domácnosti aj záhrade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané