Sociálnej poisťovni budú chýbať miliardy eur na vyplácanie dôchodkov! Bude potrebovať rekordnú pomoc od štátu

Zdieľať
Sociálna poisťovňa
Sociálna poisťovňa www.facebook.com

Na zabezpečenie schopnosti vyplácať dôchodky, nemocenské dávky či dávky v nezamestnanosti bude Sociálna poisťovňa potrebovať v nasledujúcich troch rokoch rekordne vysokú finančnú pomoc od štátu.

Kým vlani štát Sociálnej poisťovni pomohol sumou 103,5 milióna eur, už v tomto roku má do poisťovne zo štátneho rozpočtu smerovať 1,16 miliardy eur. Ide o najvyššiu ročnú finančnú čiastku za posledných desať rokov.

1,6 miliardy eur

V rokoch 2024 až 2026 by pritom mala požadovaná pomoc zo štátneho rozpočtu pre Sociálnu poisťovňu ešte viac rásť. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktorý vypracovalo ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SD).

V budúcom roku by malo ísť o 1,6 miliardy eur, v roku 2025 taktiež o 1,6 miliardy eur a v roku 2026 by pomoc štátu mala dosiahnuť 1,65 miliardy eur. Počas nasledujúcich troch rokov tak ide o sumu 4,85 miliardy eur. Na porovnanie, za posledných desať rokov Sociálna poisťovňa dostala zo štátneho rozpočtu 5,3 miliardy eur.

Dvojnásobná valorizácia dôchodkov

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka rekordne stúpli. Na vyplácanie penzií tak ide historicky najviac financií. Kým v januári až októbri minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 6,88 miliardy eur, za desať mesiacov tohto roka to už bolo 8,55 miliardy eur.

Ide o medziročný nárast o 1,67 miliardy eur. Medziročný nárast výdavkov na penzie je pritom rekordný. Vlani sa totiž desaťmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 211 miliónov eur a v roku 2021 o 267 miliónov eur.

Za výrazným zvýšením výdavkov na penzie stojí najmä tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, v menšej miere zavedenie rodičovského dôchodku. Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta.

Napríklad priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur.

Okrem toho za desať mesiacov tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume 285 miliónov eur.

Zdroj: SITA.sk Autor článku: Igor Surovčík

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané