Sociálna poisťovňa od januára zvýšila dôchodky, týchto penzií sa to však netýka

Zdieľať
Sociálna poisťovňa od januára zvýšila dôchodky
Sociálna poisťovňa od januára zvýšila dôchodky, týchto penzií sa to však netýka Foto: www.freepik.com

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa vyplácané dôchodky zvýši o 3,6 % automaticky, o valorizáciu teda nemusia osobitne žiadať.

Zasielané bude aj písomné rozhodnutie

Dôchodok v novej výške dostanú v obvyklých januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im zároveň v januári budúceho roka zašle aj písomné rozhodnutie.

Zvýšené dôchodky dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov dôchodkov. Novopriznávané dôchodky, o ktorých bude Sociálna poisťovňa rozhodovať v budúcom roku, sa budú valorizovať o 14,5 %. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Percento pravidelnej každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov a pre rok 2024 aj za prvý polrok minulého roka.

Štatistický úrad SR zverejnil, že percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov vlaňajška je 12,5 %.

Mimoriadna valorizácia

Dôchodcovská inflácia za prvý polrok minulého roka bola 14,5 %. Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %.

Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára budúceho roka zvýšia o 3,6 %. Percento zvýšenia je určené podľa vzorca uvedeného v prílohe k zákonu, ktorý zohľadňuje mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v roku 2023.

O zvýšení dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne v januári 2024 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024.

Sociálna poisťovňa v budúcom roku zvýši o 3,6 % všetky druhy vyplácaných dôchodkových dávok. K 30. septembru tohto roka ich vyplácala viac ako 1,7 milióna a dostávalo ich viac ako 1,4 milióna dôchodcov.

Dôchodok v nezmenenej sume

Ak suma dôchodku bude aj po valorizácii nižšia ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa ďalej zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku.

Keďže sa suma minimálneho dôchodku od 1. januára budúceho roka v porovnaní so sumou minimálneho dôchodku od 1. októbra tohto roka nebude meniť, dôchodca bude naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej sume. Bude teda poberať minimálny dôchodok, ktorý je pre neho po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší.

Ak bude suma dôchodku po valorizácii vyššia ako suma minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novej, vyššej sume. Ten bude totiž pre neho výhodnejší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zdroj: SITA.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané