Rusko odpálilo na Ukrajinu starú 4-tonovú sovietsku raketu P-35, uvedenú do prevádzky už v roku 1962

Zdieľať
Rusko odpálilo Ukrajinu
Rusko odpálilo na Ukrajinu starú 4-tonovú sovietsku raketu P-35, uvedenú do prevádzky už v roku 1962 Foto: defence-ua.com

Rusi odpálili na Ukrajinu protilodnú strelu P-35 s hmotnosťou štyri tony a dĺžkou desať metrov, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1962. Ako referuje ukrajinský web Defence Express, raketa mohla byť odpálená buď z pobrežného obranného systému Redut alebo z divízie protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100.

„Ide o prvý známy prípad jej použitia,“ tvrdí Defence Express a dodáva, že na snímkach sú viditeľné trosky rakety P-35 vyznačujúcej sa výraznými rozmermi, ktorú vyvinuli v roku 1950. Napriek svojmu veku je však P-35 v Rusku naďalej v prevádzke.

Podľa Defence Express bola raketa evidentne zostrelená a vzhľadom na to, že ide o protilodnú raketu, je pravdepodobnejšie, že Rusi pri tomto údere mierili na zariadenia v južných oblastiach.

Raketa P-35 sa používa v systéme protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100. Toto podzemné zariadenie sa nachádza neďaleko Balaklavy na Kryme. Samotné rakety sú ukryté pod zemou v odpaľovacích zariadeniach a sú zdvihnuté len krátko pred štartom. Celkovo boli v Rusku len dva takéto systémy – jeden

Raketa P-35 sa používa v systéme protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100.
Raketa P-35 sa používa v systéme protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100. Foto: TW, twitter.com

Zdroj: SITA.sk

O rusko ukrajinskom konflikte

Začal sa v roku 2014. Tento konflikt sa rozšíril a zintenzívnil v roku 2022, keď Rusko spustilo veľkú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Táto situácia viedla k vážnym medzinárodným napätiam, rozsiahlym humanitárnym krízam a významným geopolitickým zmenám. Ak máte špecifické otázky alebo hľadáte najnovšie informácie o tejto situácii, dajte mi vedieť a ja ich vyhľadám pomocou aktuálnych zdrojov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané