Prídavok na dieťa a daňový bonus sa zmenili. Kalkulačka vám vypočíta, koľko po novom dostanete

Zdieľať
O koľko si rodiny prilepšia?
Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa sa od januára zvýšili. O koľko si rodiny prilepšia? Foto: www.gettyimages.com

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pripravil kalkulačku štátnej rodinnej pomoci. Kalkulačka prináša informatívny výpočet, na základe ktorého ľudia získajú prehľad o novej výške ich prídavkov na dieťa, daňového bonusu a príspevku služby deťom po schválení rodinného balíčka. Rodičom umožňuje aj porovnanie nových zmien s tým, koľko by dostali, ak by sa systém nezmenil.

Informatívny výpočet dávok

Ministerstvo financií SR pripomína, že ide o informatívny výpočet a celková výška príspevkov sa môže meniť v závislosti od individuálnych a niekedy ojedinelých životných situácií.

Kalkulačka štátnej rodinnej pomoci

Zároveň dodáva, že výpočet kalkulačky nie je možné použiť na právne úkony.  V kalkulačke si na úvod stačí vybrať, za aké časové obdobie si záujemca chce dané nároky vypočítať.

Príspevky na voľnočasové aktivity

Následne je potrebné v kalkulačke vybrať formu zamestnania. V prípade zamestnancov sa zadá výška hrubej mesačnej mzdy a údaje o deťoch, konkrétne mesiac a rok ich narodenia.

Samostatne zárobkovo činné osoby vyplnia údaj o tom, či si uplatňujú paušálne výdavky alebo nie. Ak si ich uplatňujú, uvedú ročný príjem a zaplatené odvody. V prípade, že si paušálne výdavky neuplatňujú, konkretizujú aj preukázateľne vynaložené výdavky.

V prípade, ak majú rodičia v súčasnosti náklady na voľnočasové aktivity detí, resp. ich plánujú v budúcnosti, kalkulačka zohľadní aj nárok na vyplatenie príspevku služby deťom.

Foto:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané