Prečo vám pes čuchá k rozkroku? Je to inak, než si väčšina ľudí myslí

Zdieľať
Prečo vám pes čuchá k rozkroku
Prečo vám pes čuchá k rozkroku? Je to inak, než si väčšina ľudí myslí Foto: depositphotos.com

Niektoré psie prejavy sú smiešne, niektoré prekvapivé a niekedy sa vám zdajú v rozpore so slušným správaním. Avšak verte tomu, že má váš psík na svoje výstrelky svoje dôvody.

Na tele sú intímne miesta, ktoré si každý z nás chráni. Preto akékoľvek dotyky, nárazy alebo dokonca aj pohľady do týchto partií sú považované za nevhodné alebo dokonca poburujúce. Avšak v psej ríši také obmedzenia neexistujú, a keď ide o pána (alebo jeho svorku), potom si psík neberie servítky a robí si čo ho napadne. Napríklad strká hlavu do rozkroku svojho pána. Prečo si práve vybral toto miesto? V čom je pre neho také príťažlivé?

Na videu na YouTube, na kanáli ZEK, nájdete rady, podľa ktorých lepšie pochopíte reč vášho psa:

Pod drobnohľadom

Zatiaľ čo pre väčšinu z nás je rozkrok intímnou partiou používanou na vylučovanie a reprodukciu, v psích očiach ide o úžasný informačný materiál. Psík podľa neho pozná množstvo informácií, napríklad aj to, kedy ste mali naposledy sex. Podľa vedcov za túto schopnosť môže takzvaný vomeronasálny orgán, ktorý je veľmi citlivý na detekciu pohlavných hormónov – feromónov. Ľudia ho napodiv majú tiež, ale v degeneratívnej forme, takže prakticky nefunguje. Preto sa psíkovia o svojich pánoch dozvedia aj tie najdôvernejšie informácie.

Podpazušie

Psí ňufák sa často zavrtáva aj do ľudského podpazušia, kde je veľa aromatických žliaz, ktoré vypovedajú o ďalších tajomstvách. Hafan sa z nich dozvie, akého je pánik pohlavia, koľko má asi rokov a akú má momentálnu náladu. Zaujímavé je, že táto „čuchová skúška“ odhalí aj to, či je žena v plodnom období alebo má menštruáciu. Hafan si z týchto útržkov poskladá obrázok o svojom pánovi a potom už len vie, s kým má tú česť.

pes
Prečo vám pes čuchá k rozkroku? Je to inak, než si väčšina ľudí myslí Foto: www.gettyimages.com

Psí ňufák v akcii

Bohužiaľ psíkovia sa vo svojom čuchovom prieskume neobracajú len na členov svojej rodiny, ale testujú aj okolie. Preto sa tejto pachovej skúške nevyhnú ani kamaráti, kolegovia alebo susedia. Zatiaľ čo známi takýto prejav záujmu najskôr prejdú s úsmevom, cudzím ľuďom môže byť dosť nepríjemný. Podľa vedcov však ide o čisto biologickú vec a nikto toto psie správanie len tak neodnaučí. „Je to akoby ste si o niekom prečítali noviny,“ hovorí jeden z bádateľov psej duše. A tak to všetci musíme brať.

Zdroj: www.ctidoma.cz, www.hobbio.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané