Prečo mačky milujú krabice?

Zdieľať
mačka v krabici
Prečo mačky milujú krabice? Foto: www.freepik.com

Mačky a ich obľúbené útočisko: Tajomstvo krabíc. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo sú krabice pre myčky neodolateľnou zábavkou, ponúkajú úkryt a ako znižujú ich stresové reakcie.

Mačky sú známe svojou hravosťou a schopnosťou nájsť si zábavu v najrôznejších situáciách. Medzi ich obľúbené objekty patrí nepochybne krabica. Ale čo je na krabiciach také zaujímavé?

Nevyzerá to tak, ale krabica môže mať pre mačku akýkoľvek tvar, rozmer alebo byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu. Mačky ju uprednostňujú pred mnohými inými hračkami takmer vždy. Usadia sa v nej podľa svojich potrieb, niektoré začnú mraučať a v krabici zostanú ležať alebo dokonca zaspia. Jedným z dôvodov je, že mačky milujú úkryty.

Mačky sú predátory a ich lovecký inštinkt ich vedie k skrytiu sa čo najbližšie k potenciálnej koristi. Krabica je preto ideálnym útočiskom, pretože mačka v nej nie je viditeľná a domnieva sa, že ju nikto nevidí. Okrem toho jej krabica poskytuje pohodlné prostredie na úkryt v prípade neúspešného lovu. Aj keď domáce mačky už nelovia, ich genetická výbava a inštinkty ich stále vedú k efektívnemu správaniu.

mačka
Prečo mačky milujú krabice? Foto: www.freepik.com

Podľa najnovších štúdií majú mačky, ktoré majú možnosť ukrývať sa v krabiciach, nižšie hladiny stresových hormónov v porovnaní s mačkami, ktoré túto možnosť nemajú. Dôvodom môže byť, že mačky majú vynikajúco vyvinuté zmysly a vnímajú obrovské množstvo podnetov, čo ich telo zaťažuje. Krabice preto pre mačky predstavujú zdroj bezpečia a súkromia, s pevnými stenami a úzkym vstupom.

Krabice taktiež poskytujú mačkám teplé útočisko, ktoré je pre ne ideálne, keďže preferujú vyššie teploty ako bežné domáce prostredie. Vďaka svojej štruktúre krabice udržujú teplotu, ktorú mačka vytvorí, a to ju ochráni pred chladom, ktorý by inak cítila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané