Prečo je dôležité pravidelne prať obliečky?

Zdieľať
posteľ
Prečo je dôležité pravidelne prať obliečky? Foto: www.freepik.com

Každodenné používanie postele zanecháva na obliečkach stopu odumretých kožných buniek, potu a iných nečistôt. Zistite, prečo je tak dôležité pravidelne meniť a prať vaše obliečky, a ako tým môžete ovplyvniť nielen kvalitu vášho spánku, ale aj zdravie vašej pokožky.

Máte za sebou náročný deň a túžite po oddychu vo voňavých perinách. Lenže, predstavte si, že vaša posteľ pod mikroskopom pripomína skôr žumpu plnú odumretých kožných buniek, roztočov, plesní a dokonca výkalov. Aj keď do postele nechodíte s domácimi maznáčikmi, nejete v nej a používate ju len čistí a v pyžame, obliečky sa za týždeň stanú rovnako špinavé.

Odumreté kožné bunky, ktoré denne z vašej kože opadávajú, sa usadzujú na prestieradle, čo môže podporovať rast rôznych baktérií a roztočov. Títo nechcení obyvatelia vašej postele môžu spôsobovať infekcie, najmä ak trpíte kožnými problémami alebo máte otvorené rany. Za jednu noc môžete do obliečok vniesť až 50 miliónov odumretých kožných buniek. Pridáva sa k nim pot, make-up, pleťové krémy, vlasy a iné nečistoty zachytené počas dňa.

výmena posteľnej bielizne
Prečo je dôležité pravidelne prať obliečky? Foto: depositphotos.com

Roztoče sú pritiahnuté práve týmito nečistotami, ktoré im slúžia ako potrava. A hoci si možno nepripúšťate, že by ste sa mohli „maznať“ s roztočmi, ich prítomnosť v posteli je nevyhnutná. Ich výkaly však môžu zhoršovať alergie a astmu. Dokonca, ak nejde o alergie, môžete sa zobudiť s podráždenými očami a upchatým nosom.

Pre zdravie vašej pokožky je dôležité pravidelne meniť a prať obliečky. Vhodný interval pre výmenu obliečok je jeden týždeň, pričom obliečky na vankúš by ste mali meniť dvakrát až trikrát do týždňa. Častejšiu výmenu by mali zvážiť ľudia, ktorí sa v noci potia, majú kožné problémy, alebo používajú make-up či hydratačné krémy pred spaním.

Pri praní posteľnej bielizne nie je potrebné používať špeciálne pracie prostriedky, postačí bežný, ktorý používate na oblečenie. Ak máte citlivú pokožku, odporúčame používať hypoalergénne pracie prostriedky. Odporúča sa aj vyhnúť avivážam kvôli silným vôňam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané