Plastové alebo látkové tašky? Ktorú vybrať pre menší dopad na životné prostredie

Zdieľať
plastová a látková taška
Plastové alebo látkové tašky? Ktorú vybrať pre menší dopad na životné prostredie Foto: depositphotos.com

Stále používate jednorázové plastové tašky na nákupy? V tomto článku sa dozviete, prečo by ste mali prejsť na opakovane použiteľné tašky, ktoré sú nielen ekologickejšie, ale aj praktickejšie a estetickejšie.

Stáva sa, že keď prídeme do supermarketu, zabudneme si doma nákupnú tašku. Pred nami potom stojí dilema, ako sa dostať so získanými potravinami domov. Na výber máme z troch druhov tašiek – plastové, papierové a látkové, pričom cena rastie v závislosti od ich typu. Morskí biológovia poskytujú prehľad o ich dopade na životné prostredie a ponúkajú odporúčania pre zodpovedný výber pri nákupe.

Plastové tašky

plastová taška
Plastové alebo látkové tašky? Ktorú vybrať pre menší dopad na životné prostredie Foto: depositphotos.com

Plastové tašky sú najlacnejšou, ale zároveň najmenej trvalou možnosťou. Ak sa použijú opakovane, ich negatívny vplyv na životné prostredie sa mierne znižuje, ale veľa z nich končí vo vode a na skládkach, kde postupne uvoľňujú mikroplasty do pôdy a vodných zdrojov. Morské živočíchy často trpia závažnými následkami, keď sa zapletú do týchto tašiek alebo ich zamieňajú za potravu.

Látkové tašky

látková taška
Plastové alebo látkové tašky? Ktorú vybrať pre menší dopad na životné prostredie Foto: depositphotos.com

Látkové tašky predstavujú dlhodobejšiu investíciu. Vyrobené sú z obnoviteľných zdrojov ako je bavlna alebo juta a môžu sa použiť až tisíckrát, čím výrazne znižujú ekologickú stopu každého z nás. Či už ide o nákup veľkých objemov potravín alebo náročnejšie predmety, látkové tašky poskytujú odolnosť a štýl.

Papierové tašky

papierová taška
Plastové alebo látkové tašky? Ako si vybrať najlepšie riešenie pre životné prostredie a vaše nákupy? Foto: depositphotos.com

Hoci papierové tašky majú kratšiu životnosť, sú z ekologického hľadiska prijateľnejšie ako plastové varianty. Ich výroba však vyžaduje veľké množstvo vody a chemikálií, čo zvyšuje ich celkový environmentálny dopad.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané