Peroxid vodíka. Neoceniteľný pomocník pre vašu domácnosť a zdravie

Zdieľať
peroxid vodíka
Peroxid vodíka. Neoceniteľný pomocník pre vašu domácnosť a zdravie Foto: depositphotos.com

Peroxid vodíka, známy aj ako kysličník, je číra tekutina pozostávajúca z vodíka a kyslíka. V domácnostiach sa zvyčajne používa 3% roztok, pretože vyššie koncentrácie môžu byť nebezpečné. Jeho primárne využitie je ako dezinfekčný prostriedok na rany, vďaka výrazným antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom.

Peroxid vodíka sa dá kúpiť v lekárňach aj drogériách a je dostatočne účinný na rozpustenie väčšiny organických škvŕn aj miernu hrdzu. Je cenovo dostupnejší ako mnohé komerčné čistiace prostriedky a je bezpečný pre zdravie aj životné prostredie. Zistite, aké ďalšie využitie môže mať peroxid vo vašej domácnosti:

Odstránenie plesní

Ak sa vám doma objavuje pleseň a štandardné metódy nefungujú, skúste peroxid vodíka. Roztok nalejte do rozprašovača a nastriekajte na postihnuté miesta. Po dvadsiatich minútach pôsobenia jemne zotrite povrch handričkou.

pleseň
Peroxid vodíka. Neoceniteľný pomocník pre vašu domácnosť a zdravie Foto: www.freepik.com

Dezinfekcia ovocia a zeleniny

Pre zabezpečenie, že zakúpené ovocie a zelenina sú skutočne čisté, môžete ich jemne postriekať peroxidom, nechať pôsobiť päť minút a následne dôkladne opláchnuť.

Bielenie bielizne

Pre dokonale biele prádlo pridajte peroxid k praniu. Lepšie vybieli než mnohé drahé pracie prostriedky. Na škvrny kvapnite peroxid a nechajte pár minút pôsobiť, potom prádlo umyte ako obvykle.

Čistenie kúpeľne

Peroxid vodíka je skvelý na čistenie spár medzi dlaždicami. Vyrobte pastu z jedlej sódy a peroxidu v pomere 1 : 1, potrite ňou špáry a nechajte pôsobiť aspoň päť minút. Potom špáry vydrhnite jemným kartáčom a opláchnite čistou vodou.

čistenie kúpeľne
Peroxid vodíka. Neoceniteľný pomocník pre vašu domácnosť a zdravie Foto: www.freepik.com

Ústna voda

Pre perly biele zuby a svieži dych si vyrobte vlastnú ústnu vodu z 3% roztoku peroxidu zmiešaného s vodou. Každodenné preplachovanie vám zaručí zdravý úsmev a pomôže proti aftám. Nikdy nezapíjajte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané