Penzisti si od začiatku januára prilepšia, netýka sa to však všetkých dôchodkov

Zdieľať
Penzisti si od začiatku januára prilepšia
Penzisti si od začiatku januára prilepšia, netýka sa to však všetkých dôchodkov Foto: www.gettyimages.com

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie penzie. Sociálna poisťovňa vyplácané dôchodky od 1. januára zvýši o 3,6 %. Zvýšené penzie dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov dôchodkov. Priemerný starobný dôchodok, ktorý za november dosiahol 648 eur, tak od januára stúpne o približne 23 eur. Je to oveľa menej ako v tomto roku. Od 1. januára tohto roka totiž poisťovňa zvýšila všetky penzie o 11,8 percenta. Priemerný starobný dôchodok sa od začiatku tohto roka zvýšil o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur.

O zvýšení dôchodkov dostanú penzisti ako každoročne písomné rozhodnutie. Dôchodky vo vyššej sume im Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne v januári 2024 aj s doplatkom od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024.

Percento pravidelnej každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov a pre rok 2024 aj za prvý polrok minulého roka. Štatistický úrad SR zverejnil, že percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov vlaňajška je 12,5 %. Dôchodcovská inflácia za prvý polrok minulého roka bola 14,5 %. Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára budúceho roka zvýšia o 3,6 %. Percento zvýšenia je určené podľa vzorca uvedeného v prílohe k zákonu, ktorý zohľadňuje mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v roku 2023.

Ak suma dôchodku bude aj po valorizácii nižšia ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa ďalej zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Keďže sa suma minimálneho dôchodku od 1. januára budúceho roka nezvyšuje, dôchodca bude naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej výške. Bude teda poberať minimálny dôchodok, ktorý je pre neho po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší. Ak bude suma dôchodku po valorizácii vyššia ako suma minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho dôchodok v novej, vyššej sume. Ten bude totiž pre neho výhodnejší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Zdroj: SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané