Paradajky. Fatálna chyba začiatočníkov. Vysádzajú ich rovno. Ako je to teda správne?

Zdieľať
Paradajky
Paradajky. Fatálna chyba začiatočníkov. Vysádzajú ich rovno. Ako je to teda správne? Foto: depositphotos.com

Fatálna či neospravedlniteľná chyba pri pestovaní paradajok, ktorú nazývajú znalci „smrteľným záhradníckym hriechom“? Alebo len spôsob, ktorý sa mnohým osvedčil, zatiaľ čo iní smelo vsádzajú sadenice paradajok stále vzpriamene? Ako správne vsádzať paradajky?

Ako vsádzajú paradajky skúsení pestovatelia?

Pozrite, ako to robí šikovná záhradníčka zo Záhrady pre radosť. Podelia sa s vami aj o ďalšie tipy, ako vsádzať paradajky a tiež všetko názorne uvidíte. Nielenže jej ide práca od ruky, ale sama má bohaté pestovateľské skúsenosti. Preto tiež dobre vie, ako sa k práci postaviť:

Kedy vsádzať paradajky šikmo a ako hlboko

Nič strašné sa nestane, keď to robíte inak. Faktom ale je, že sadeniciam paradajok skutočne prospieva, keď ich zasadíte mierne šikmo. Stávkovaním zošikma sa koreňový systém bohato rozvinie a bude mať možnosť smerovať do hĺbky. Rastlina bude vďaka tomuto spôsobu výsadby aj pevnejšie zakotvená. Uloženie do zeme v miernom náklone tiež zaistí prihrnutie časti stonky. Tým dôjde k vzniku nových koreňov, ktoré vyrazia zo stonky.

Voľba mierneho náklonu pri výsadbe paradajok však určite nie je sadením „naležato“. Je pravda, že aj tento spôsob sa niekedy používa, ale nezdá sa byť príliš výhodný. Sadenice paradajok rozhodne môžete zasadiť rovno, paradajkám sa nič nestane, ale rastline viac vyhovuje mierny náklon. Pokiaľ budete pestovať paradajky v nádobách, potom nie je nutné vsádzať zošikma, ale skôr do hĺbky. Stonku môžete ponoriť veľmi hlboko. Nikdy nie však aj s listami.

sadenie
Paradajky. Fatálna chyba začiatočníkov. Vysádzajú ich rovno. Ako je to správne? Foto: www.gettyimages.com

Výsadba paradajok

Paradajky sú rastliny teplomilné, na ich výsadbu sa čaká až do doby po ľadových mužoch, ale do skleníka, foliovníka alebo na dobre chránené miesto ich môžete vysadiť už skôr.

Pre výsadbu paradajok platí, že potrebujú slnečné miesto s dobrou drenážou a kvalitným pôdnym substrátom. Nezabúdajte ani na oporu. Postačia obyčajné kovové alebo drevené tyče, mriežka na prichytenie alebo iný systém, ktorý vám umožní sadenice voľne vyviazať k opore. Treba dbať na to, aby nebol obmedzený rast rastliny, ale zároveň aby mala dostatočnú oporu. Postupným priväzovaním sa zabráni zlomeniu rajčiaka či už vplyvom počasia, alebo pod ťarchou úrody.

Sadenice paradajok by mali byť od seba vo vzdialenosti asi 60 cm. Tak bude zaistený dostatok priestoru pre rast. Pokiaľ stavíte viac radov, nechajte medzi radmi aspoň 90 cm voľného priestoru. Na záver ich nezabudnite dobre zaliať. S prihnojovaním je vhodné počkať aspoň dva týždne. Zvážte tiež použitie mulča, ktorý zaistí lepšie hospodárenie s vlahou a pomalšie odparovanie.

Zdroj: www.jakpestovat.czabecedazahrady.dama.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané