Okamžite ju prestaňte vyhadzovať! Teraz vám prezradíme, čo dokáže obyčajná banánová šupka s obvodom vášho pasu

Zdieľať
banánová šupka
Okamžite ju prestaňte vyhadzovať! Teraz vám prezradíme, čo dokáže obyčajná banánová šupka s obvodom vášho pasu Foto: depositphotos.com

Snáď každý vyhadzuje banánovú šupku, pretože si myslí, že len dužina obsahuje všetky dobré živiny, minerály či vitamíny. To však vôbec nie je pravda. V skutočnosti viac ako polovica všetkých dôležitých nutričných látok sa nachádza práve v banánovej šupke. Preto, ak ste doteraz banánovú šupku vyhadzovali, robili ste veľkú chybu! V mnohých častiach sveta je zvykom, že tam ľudia konzumujú celé banány, vrátane šupky. Časom tiež prišli na rad ďalších spôsobov, ako ju využiť. Okrem iných vecí je banánová šupka veľmi vhodná na chudnutie. No a práve o tomto jej využití si povieme viac.

Ako vám banánová šupka pomôže schudnúť?

Poďme sa teraz pozrieť na to, čo všetko obsahuje šupka z jedného priemerne veľkého banánu a ako to prospieva chudnutiu.  12% dennej odporúčanej dennej dávky vlákniny – vláknina pomáha tráveniu a znižuje riziko cukrovky. Telo tak lepšie využíva energiu zo stravy a neukladá ju do tukov. 17% dennej odporúčanej dávky vitamínu C – tento vitamín výrazne posilňuje imunitu. Dobrá imunita je základom fyzického i duševného zdravia, čo je pri chudnutí dôležité. 20% dennej odporúčanej dávky vitamínu B6 – uvedený vitamín je veľmi potrebný pri premene potravy na energiu. Neefektívne metabolizmus vedie k ukladaniu tukov. 12% dennej odporúčanej dávky draslíka – draslík pomáha delenie buniek, tkanív a obnove orgánov v celom tele. 8% dennej odporúčanej dávky horčíka – horčík je extrémne dôležitý pri telesnej produkcii energie, regulácii glukózy v krvi a udržiavanie zdravého krvného tlaku. Ak skonzumujete dužinu banánu spolu so šupkou, získate tak dvojnásobok všetkých vyššie uvedených nutričných látok. Banány navyše obsahujú aj trochu vitamínu B12 (ktorý sa inak nachádza takmer výlučne v mäse), čo ocenia hlavne vegetariáni.

Aký banán je najlepší – žltý alebo zelený?

Možno ste už počuli rôzne diskusie o tom, či sú lepšie zrelé alebo ešte nie celkom zrelé banány. Čo sa týka chudnutia, tak tu sa viac hodia skôr zelenšie banány (samozrejme nie úplne zelené, ktoré sú trpké a nedajú sa veľmi jesť). Mierne nedozreté banány obsahujú totiž vyšší podiel probiotík (vlákniny). Zelenšia, respektíve zeleno-žltá šupka banánu okrem toho pomáha zvyšovať hladinu serotonínu a dopamínu v krvi. Ide o hormóny, ktoré vo vás nebudia pocit šťastia a relaxácie, čo je významné najmä pre kontrolu emočného či impulzívneho jedenia. Ak vám nechutia nedozreté banány, potom samozrejme môžete konzumovať aj žlté. Vyhýbajte sa však príliš prezretým, pretože tie majú najvyšší podiel ovocných cukrov.

Ako konzumovať banánovú šupku

Všeobecne platí, že šupky nielen banánov, ale každého ovocia obsahujú vyšší podiel prospešných fytonutrientov. Tie im dodávajú aj horkejšiu chuť. Pred konzumáciou šupky je vhodné ju dobre umyť namočením vo vlažnej vode na 5 až 10 minút s pridaním octu alebo jedlej sódy. Tým ich zbavíte pesticídov a látok, ktorými ich predajcovia a pestovatelia postrekujú. Banány je najlepšie umyť ešte predtým, než sa olúpu. Najlepšie sú bio banány, pretože sa pri ich pestovaní nepoužívajú škodlivé pesticídy a iné toxické látky. Avšak aj tie sú chemicky ošetrované počas prepravy, preto sa musia stále dôkladne umyť.

Šupky potom môžete konzumovať nasledujúcimi spôsobmi:

  • Odrežte obe konca a šupku rozmixujte v mixéri s ostatnými surovinami pri príprave smoothies.
  • Šupku môžete chvíľu povariť vo vode a pripraviť si takto banánový čaj.
  • Banánovou šupkou sa dajú nahradiť zemiaky počas prípravy varených jedál.

Pri jej konzumácii pokojne buďte kreatívni. Lepšie sú však nevarené jedlá, pretože takto si banánová šupka zachová viac svojich prospešných živín.

banánová šupka
banánová šupka Foto: depositphotos.com

Dá sa ešte využiť banánová šupka?

Áno, banánové šupky sa dajú využiť rôznymi spôsobmi, nielen v kuchyni, ale aj v domácnosti a záhrade. Tu sú niektoré zaujímavé nápady:

  1. Výživa rastlín: Banánové šupky obsahujú draslík a iné minerály, ktoré sú prospešné pre rastliny. Môžete ich zakopať priamo do pôdy okolo rastlín alebo pripraviť výživný čaj z ich šupiek na polievanie.
  2. Kompostovanie: Sú biologicky rozložiteľné a môžu byť pridané do kompostu, kde sa rozložia a obohatia kompost o živiny.
  3. Leštenie kože a listov rastlín: Vnútorná strana šupky môže byť použitá na leštenie kožených topánok a listov domácich rastlín, čím im dodá lesk.
  4. Prírodné liečivé použitie: Niektorí ľudia používajú vnútornú stranu banánovej šupky na ošetrenie drobných škrabancov alebo podráždení kože, pretože má protizápalové a hydratačné účinky.
  5. Odstraňovanie bradavíc: Na odstránenie bradavíc sa niekedy používa vnútorná strana šupky, ktorá sa pred spaním pripevní na postihnuté miesto a nechá pôsobiť cez noc.
  6. Prírodné odpudzovače škodcov: Narezané šupky môžete umiestniť do záhrady ako odpudzovač niektorých škodcov, ako sú mravce a slimáky.
  7. Kuchynské použitie: Banánové šupky môžu byť tiež použité v kuchyni, napríklad na prípravu chutných receptov. Po ich dobrej očiste a ošúpaní môžu byť napríklad restované, pečené alebo pridané do smoothie pre zvýšenie nutričnej hodnoty.

Vždy sa však uistite, že šupky sú čisté a pochádzajú z bio banánov, najmä ak plánujete ich použitie v kontaktu s jedlom alebo pokožkou, aby ste sa vyhli kontaminácii pesticídmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané