Odborníci to uviedli na pravú mieru. Je skutočne nebezpečné a drahé nechávať nabíjačku v zásuvke?

Zdieľať
nechávať nabíjačku v zásuvke?
Odborníci to uviedli na pravú mieru. Je skutočne nebezpečné a drahé nechávať nabíjačku v zásuvke? Foto: www.gettyimages.com

Niektorí ľudia zapájajú nabíjačky do zásuvky iba v čase, keď sa ich zariadenia nabíjajú, a iní ich v nej majú neustále. Je tento prístup bezpečný pre nás aj našu peňaženku? Poznáme odpoveď. Môžeme nechať pripojenú nabíjačku v zásuvke? Nabíjačku je bezpečné nechať zapojenú v zásuvke, pokiaľ vonku nie je búrka.

V minulosti mali nabíjačky tendenciu sa zahrievať, skratovať a spotrebovávať oveľa viac energie, ale teraz sú tieto problémy extrémne vzácne. S rozvojom technológií sa nebezpečenstvo znížilo na minimum. Európska únia zaviedla štandard, ktorý zaisťuje, že napájacie zdroje predávané v rámci komunity nespotrebúvajú viac ako 0,5 wattu, keď sú zapojené. Spotreba energie je síce minimálna, ale stále nie je nulová. Koľko zaplatíme za pripojenú nabíjačku?

Je potrebné vyťahovať nabíjačku zo zásuvky?

Podľa vykonaného testu, by nabíjanie po celý rok stálo len pár korún, pokiaľ by bola jedna nabíjačka trvalo pripojená k zásuvke. Experiment vykonaný o rok skôr navyše ukázal, že u niektorých nabíjačiek Apple a Samsung nezaregistroval spotrebu elektriny, keď bol telefón odpojený. Majte však na pamäti, že nie všetky nabíjačky sú takto optimalizované a môže sa zvýšiť aj samotný účet za energiu.

Obvykle používame niekoľko zariadení, ktoré vyžadujú časté nabíjanie. Preto by sme si mali dávať pozor na to, ako napájacie zdroje používame. Keď sme mimo domova alebo spíme, môžeme sa vyhnúť plytvaniu energiou, čo bude dobré pre životné prostredie aj našu peňaženku. Užitočné môžu byť rozdvojky s vypínačom – tradičné alebo dočasné. Vďaka nim môžeme úplne odpojiť nabíjačky od siete, rovnako ako počítače a televízie, ktoré spotrebúvajú energiu v neporovnateľne väčšom množstve, aj keď sú v režime spánku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané