Ochrana pred škodcami v kvetináčoch. Obyčajná zápalka

Zdieľať
zápalky
Ochrana pred škodcami v kvetináčoch. Obyčajná zápalka Foto: www.freepik.com

Chcete svoje domáce rastliny udržať zdravé a bez škodcov? Predstavujeme vám jednoduchý, avšak geniálny spôsob, ako sa postarať o ich pohodu bez použitia chemických prostriedkov. Zistite, ako obyčajné zápalky môžu urobiť zázraky pre vašu zelenú oázu.

Milovníci živých rastlín, pozor! Ak vo svojom obydlí pestujete zelené priedomky, určite ste už čelili problémom so škodcami, ktoré ich ohrozujú. Máme pre vás skvelý tip, ako rastliny ochrániť prirodzenou cestou. Stačia vám k tomu obyčajné zápalky.

Nie je ničím nezvyčajným, že rastliny občas trpia. Dôvodov môže byť viacero: nevhodné zavlažovanie, zmena prostredia, nesprávna orientácia kvetináča, nekvalitný substrát alebo práve škodcovia a plesne. Jednými z najčastejších nevítaných hostí sú černošedé mušky známe ako smutnice, ktoré dokážu rastlinám seriózne uškodiť.

kvetináče
Ochrana pred škodcami v kvetináčoch. Obyčajná zápalka Foto: www.freepik.com

Smutnice sa do vašich kvetinových záhonov dostanú veľmi ľahko a ich larvy začnú požierať korene, čo vedie k postupnému odumieraniu rastlín. Našťastie, existuje jednoduché riešenie s použitím zápaliek. Zahrabte niekoľko zápaliek hlavičkou nadol do zeme. Väčší kvetináč vyžaduje viac zápaliek. Hlavičky zápaliek sa v pôde rozložia a uvoľnia fosfor a ďalšie látky, ktoré odpudzujú škodcov a dezinfikujú pôdu.

Okrem toho, zápalky môžete využiť aj na zalievanie. Vložte približne pätnásť zápaliek do kanvice s vodou a nechajte ich lúhovať do ďalšieho dňa, kým sa hlavičky úplne nerozpustia. Týmto „zápalkovým“ hnojivom môžete svoje rastliny zalievať raz za dva týždne.

Okrem ochrany pred škodcami, zápalky poskytujú aj dodatočnú výživu pre vaše rastliny, čím podporujú ich zdravý rast a rozvoj. Tento metóda je nielen efektívna, ale aj ekologická, čo z nej robí ideálnu voľbu pre každého záhradkára, ktorý dáva prednosť prírodným riešeniam. A čo viac, je to aj skvelý spôsob, ako recyklovať zvyšné zápalky, ktoré by inak skončili v odpade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané