Niektorí chorí, tehotné ženy aj mamičky si polepšia, Sociálna poisťovňa zvýši maximálne sumy dávok

Zdieľať
Sociálna poisťovňa zvýši maximálne sumy dávok
Niektorí chorí, tehotné ženy aj mamičky si polepšia, Sociálna poisťovňa zvýši maximálne sumy dávok Foto: www.gettyimages.com

Sociálna poisťovňa bude v budúcom roku vyplácať vyššie maximálne sumy nemocenských, materských, tehotenských dávok a ošetrovného (OČR). Maximálne výšky dávok nemocenského poistenia sú totiž naviazané na priemernú mzdu, a preto s rastom priemerných hrubých zárobkov zamestnancov každoročne stúpajú aj najvyššie možné sumy dávok.

Najvyššie možné sumy nemocenských dávok v budúcom roku dostane zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou za tento rok vo výške 2 608 eur a viac, resp. samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) s mesačným vymeriavacím základom najmenej 2 608 eur. V tomto roku pritom maximálne sumy nemocenských dávok poberajú zamestnanci s hrubou mzdou v sume 2 422 eur a viac, resp. SZČO s mesačným vymeriavacím základom najmenej 2 422 eur. Znamená to, že zvýšenie maximálnych súm štyroch typov dávok v budúcom roku reálne pomôže zamestnancom s hrubou mzdou od 2 422 eur do 2 608 eur, resp. SZČO s mesačným vymeriavacím základom od 2 422 eur do 2 608 eur.

Ak sa poistenec stane dočasne práceneschopným v budúcom roku, maximálna výška jeho nemocenského na deň bude predstavovať takmer 47,16 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa v budúcom roku vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 414, 80 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 462 eura.

Maximálna denná materská dávka dosiahne 64,31 eura. Túto dávku tak bude Sociálna poisťovňa mamičkám alebo oteckom či iným určeným poistencom vyplácať maximálne vo výške 1 929,30 eura mesačne pri 30-dňovom mesiaci alebo 1 993,60 eura mesačne pri 31-dňovom mesiaci.

Podobne vzrastie aj maximálna výška tehotenskej dávky. Jej maximálna denná suma bude predstavovať 12,86 eura. Budúce mamičky tak dostanú najviac 385,90 eura mesačne pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci, resp. 398,80 eura mesačne pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci. Ošetrovné za 14 dní dosiahne v budúcom roku najviac 660,30 eura. Pri dlhodobom ošetrovnom, ktoré môže Sociálna poisťovňa po splnení zákonných podmienok vyplácať najviac 90 dní, bude jeho maximálna výška 1 414,80 eura mesačne pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci, resp. 1 462 eura mesačne pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci.

Maximálny denný vymeriavací základ na výpočet dávky sa určuje z dvojnásobku priemernej hrubej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Keďže priemerná mzda na Slovensku stúpla z 1 211 eur v roku 2021 na 1 304 eur v roku 2022, adekvátne tomu sa od januára budúceho roka zvýšia aj maximálne dávky nemocenského poistenia.

Zdroj: SITA

Sociálna poisťovňa
Sociálna poisťovňa Foto: www.facebook.com

Sociálnej poisťovni na vyplácanie dávok chýbali stovky miliónov eur, pomoc z našich daní bola oproti vlaňajšku deväťnásobná

Na zabezpečenie schopnosti vyplácať dôchodky, nemocenské dávky či dávky v nezamestnanosti Sociálnej poisťovni za desať mesiacov tohto roka chýbali stovky miliónov eur. Sumou 920 miliónov eur jej zo štátneho rozpočtu, teda z našich daní, pomohol štát. Vlani pritom bola poisťovňa na tom finančne oveľa lepšie. V minulom roku totiž zo štátneho rozpočtu dostala 103,5 milióna eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október tohto roka.

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb, poisťovňa za desať mesiacov vybrala 7,97 miliardy eur, čo je v porovnaní s januárom až októbrom vlaňajška takmer o 590 miliónov eur viac. Oproti plánu na január až október tohto roka je to však menej o 213,4 milióna eur.

Výdavky poisťovne za január až október tohto roka predstavovali 9,88 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpli o 1,71 miliardy eur, v porovnaní s desaťmesačným plánom boli vyššie o 688 miliónov eur. Výdavky na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka medziročne vzrástli o 1,67 miliardy eur na 8,55 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok medziročne stúpli o tri milióny eur na 858 miliónov eur. Medziročný nárast o šesť miliónov eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za desať mesiacov tohto roka predstavovali 223 miliónov eur.

Zdroj: SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané