Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor

Zdieľať
lišajník
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: depositphotos.com

Pokiaľ sa vám tvorí na stromoch lišajník, je nutná jeho likvidácia. A to čo najskôr, než sa rozšíri. Veľmi ľahko by vám mohol zničiť očakávané výnosy. Lišajník je živý organizmus, ktorý je tvorený dvoma úplne odlišnými zložkami. Je z húb a rias. Ide o pomerne nebezpečného parazita, ktorý sa vie celkom rýchlo rozširovať. Pretože lišajníky odčerpávajú stromom potrebné živiny k úspešnému vývoju a tiež úrode, je nutné sa ich zbaviť, a to najlepšie ihneď. Preto je tiež veľmi dôležitá pravidelná preventívna kontrola. A ako sa môžete lišajníka na stromoch zbaviť?

Hoci krásni, tak nepriatelia

Napriek tomu, že sú lišajníky na pohľad veľmi atraktívne až exotické, sú stromom tichým nepriateľom. Vďaka geniálnej symbióze rias a húb tento organizmus dokonale prerastá kmeňmi i konármi mnohých ovocných stromov. Akonáhle sa však začnú rozmnožovať, nastáva pre stromy doslova katastrofa. Prichádza o potrebné výživné látky, ktoré mu parazit bezohľadne odoberá. A bohužiaľ aj lišajníky prispievajú k výskytu mnohých škodcov.

Kde hrozí riziko najviac

Vo väčšom percente sa lišajníky rady usadzujú na starších stromoch v miestach, kam nedopadajú často slnečné lúče. Rizikom je tu zvýšená vlhkosť, ktorú lišajníky doslova milujú.

Prevencia na prvom mieste

Pokiaľ chcete ovocné stromy viac ochrániť a podmienky vašej záhrady to umožňujú, pestujte ich čo najďalej od ihličnatých stromov. Tie sú jedným z najčastejších hostiteľov lišajníkov. Celkom určite nezanedbávajte v sezóne pravidelný prerez stromov a presvetľujte ich.

strom
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: www.gettyimages.com

Lišajníky odstráňte kefou

Pokiaľ sa lišajník na strome objavuje len v malej miere, môžete sa ho zbaviť oškrabaním pomocou drôtenej kefy. Skôr než s touto činnosťou začnete, rozprestrite si okolo stromu plachtu, aby sa výskyt lišajníka vo vašej záhrade obmedzil na minimum. Zvyšky lišajníka nikdy nedávajte do kompostu, spáľte ich.

Využite zmesi popola a vápna

Pokiaľ chcete na zahubenie lišajníkov použiť ekologicky šetrné riešenie, využite drevený popol a vápno. Zmiešajte 8 dielov vody, 1 diel popola, 1 diel žieravého vápna a každý deň zmes starostlivo premiešavajte. Pred použitím ju nechajte ustáť a čírou tekutinou potrite napadnuté miestach na stromoch.

Vyrobte si dokonalého likvidátora lišajníkov

Budete potrebovať zelenú skalicu alebo heptahydrát síranu železnatého, práškové vápno a bielu farbu na latexovej alebo vodnej báze. Nalejte do nádoby ½ l vody, rozmiešajte v nej 1 polievkovú lyžicu zelenej skalice a prisypte 5 lyžíc vápna.

Všetky ingrediencie riadne premiešajte a zmes prilejte do ½ l farby. Vhodnejšia je tá na latexovej báze. Následne vzniknutý roztok rozdeľte na dve polovice a zrieďte ich troškou vody tak, aby mali vhodnú konzistenciu na náter. Prostriedok opakovane aplikujte iba na zasiahnuté miesta lišajníky, kým nezahynú.

lišajník
Nenechajte lišajník ničiť vaše ovocné stromy! Použite lacný domáci likvidátor Foto: www.gettyimages.com

Lišajníky sú symbiotické organizmy, ktoré vznikajú z úzkej spolupráce medzi hubami a riasami alebo cyanobaktériami. Sú známe svojou schopnosťou prežiť v extrémnych podmienkach, kde iné rastliny by nemohli. V záhradách sa lišajníky zvyčajne objavujú na stromoch, kameňoch, pôde alebo iných pevných povrchoch. Ich prítomnosť často naznačuje čistý vzduch, pretože lišajníky sú veľmi citlivé na znečistenie.

Vo väčšine prípadov lišajníky nepoškodzujú rastliny alebo záhrady priamo. Namiesto toho sú často indikátorom iných problémov, ako je slabé rastové prostredie (napríklad nedostatočné osvetlenie, zlá kvalita pôdy alebo vysoká vlhkosť), ktoré môže ovplyvniť zdravie rastlín. Lišajníky sa prirodzene vyskytujú v ekosystéme a zvyčajne nevyžadujú odstránenie, pokiaľ nie sú esteticky nežiaduce.

Ak však cítite, že lišajníky negatívne ovplyvňujú vašu záhradu alebo chcete zabrániť ich šíreniu, tu je niekoľko odporúčaní:

  1. Zlepšenie podmienok pre rastliny: Zabezpečenie, aby vaše rastliny mali optimálne podmienky pre rast (dostatočné svetlo, výživná pôda, správna vlhkosť), môže pomôcť obmedziť rast lišajníkov, pretože preferujú miesta, kde rastliny nie sú v optimálnom stave.
  2. Prerezávanie: Prerezávanie prehustených alebo chorých konárov zo stromov a kríkov môže zvýšiť prietok vzduchu a znížiť vlhkosť, čím sa obmedzí prostredie vhodné pre rast lišajníkov.
  3. Manuálne odstránenie: Lišajníky možno často odstrániť ručne alebo pomocou jemnej kefky, pokiaľ sú na pevných povrchoch ako kameň alebo drevo.
  4. Zmena pH pôdy: Niektoré štúdie naznačujú, že zmena pH pôdy môže ovplyvniť rast lišajníkov. Pred aplikáciou tejto metódy by ste mali zvážiť test pH pôdy a konzultáciu so špecialistom na záhradkárstvo.
  5. Použitie fungicídov: Vo veľmi špecifických prípadoch, najmä ak je rast lišajníkov nadmerný a iné metódy zlyhali, môže byť použitie fungicídu možnosťou. Odporúča sa to však robiť opatrne a po konzultácii s odborníkom na ochranu rastlín, pretože mnohé fungicídy môžu poškodiť aj iné organizmy v záhrade.

Je dôležité poznamenať, že v prírode majú lišajníky svoje miesto a často slúžia ako indikátor zdravého prostredia. Pred akýmikoľvek drastickými opatreniami je dobré zvážiť ich ekologickú hodnotu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané