Lekári varujú! Ľudia starší ako 40 rokov by mali okamžite prestať užívať ibuprofen

Zdieľať
ibuprofen
Lekári varujú! Ľudia starší ako 40 rokov by mali okamžite prestať užívať ibuprofen Foto: www.freepik.com

Ibuprofen je nesteroidné protizápalové, analgetické a antipyretické liečivo. Často ho berieme pre rôzne choroby. Bohužiaľ sa ukazuje, že jeho používanie môže mať pre nás veľmi nepríjemné následky. Ibuprofen sa často používa na liečbu rôznych bolestivých stavov, vrátane bolesti po operácii, bolesti zubov, migrény, menštruačných kŕčov, svalového napätia a artritídy. Aj napriek svojim  priaznivým  účinkom môže ibuprofen spôsobovať veľa nežiaducich vedľajších účinkov. Môže prispieť k rozvoju vážnych žalúdočných vredov a krvácania do žalúdka. Tento liek sa môže v priebehu času stať toxickým pre srdce. Pravidelné užívanie ibuprofenu po dlhú dobu môže dokonca viesť k smrti! Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv varoval, že užívanie protizápalových liekov, vrátane ibuprofenu, zvyšuje riziko srdcových záchvatov a mŕtvice. Aj pri krátkodobom užívaní lieku sa zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody a infarktu a nežiaduce účinky sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých týždňov od začiatku liečby.  Nebezpečenstvo užívania tohto lieku stúpa aj u pacientov so srdcovými chorobami, ale treba si uvedomiť, že aj ľudia bez kardiovaskulárnych ochorení môžu byť ohrození.

Kurkuma ako liek proti bolesti

kurkuma
kurkuma [caption id="attachment_133481" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="Čo robiť s hubami v trávniku" width="640" height="480" data-dominant-color="#729a4c" /> Čo robiť s hubami v trávniku[/caption]

Máte krásny trávnik a odrazu ste v ňom objavili huby?

V prvom momente si pomyslíte, že je to hotová katastrofa.

Avšak ide o celkom obyčajný a vcelku bežný jav. Prvotný vznik a dôvod výskytu húb rastúcich v trávniku pritom možno celkom jednoducho identifikovať.

Prečo sa huby v trávniku vyskytujú

Najprv je dôležité uvedomiť si, čo spôsobuje, že huby v trávniku vôbec rastú. Ich primárnou úlohou je totiž pomáhať rozkladu organických materiálov. V priemernej záhrade existuje veľa zdrojov organických materiálov, ako sú napríklad živočíšny odpad, stará drevina čí trávové trsy, ktoré huby živia. Ďalej je nutné dôkladne sa zamerať na aktuálny stav trávnika. Huby majú radi vlhké, zatienené a na organické odpady bohaté prostredie. Možno napokon zistíte, že váš trávnik je príliš vlhký a potrebuje drenáž. Alebo sa v ňom nachádza priveľa veľa odpadu od vášho domáceho miláčika.

Ako zlikvidovať huby

Existuje pritom niekoľko jednoduchých spôsobov ako si poradiť s nadmernou vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre huby. Ak je trávnik príliš mokrý, hľadajte zdroje vlhkosti. Napríklad nenechávajte pokosenú trávu dlho na mieste, snažte sa ju pohrabať čo najskôr. Tak odstránite aj starý a prebytočný biologický odpad. Ak máte v záhrade príliš zatienené prostredie, dozaista pomôže prerezanie korún alebo aspoň skrátenie konárov. Zaručene tým docielite viac slnečného svetla pre váš trávnik. Pri „liečbe“ trávnika môžete tiež pracovať s chemickou alternatívou, a to, ošetriť problematické miesta fungicídom.
[caption id="attachment_133482" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="Čo robiť s hubami v trávniku" width="640" height="427" data-dominant-color="#c29789" /> Čo robiť s hubami v trávniku[/caption]

Huby však nie sú až tak zlé

Zatiaľ čo huby v trávniku možno pokladáte za neestetické, v podstate sú pre každý trávnik istým prínosom. Vysvetlenie je jednoduché a veľmi pragmatické. Rozsiahly koreňový systém húb totiž pomáha pôde zadržiavať vodu a rozkladať organické materiály, ktoré vyživujú trávnik. Takže tu vyvstáva otázka, na ktorú si už ale musíte odpovedať sami. Nechať huby v trávniku alebo ich zlikvidovať.

Prirodzeným a oveľa bezpečnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť, je použitie kurkumy. Toto korenie pochádza z južnej Ázie. Jeho spotreba má mnoho zdravotných výhod. Jednou z najlepších výhod je jej schopnosť zmierniť bolesť. Štúdia z roku 2008 zistila, že kurkumín v tomto korení inhibuje mnoho zápalových ciest podobným spôsobom ako mnoho farmaceutických liekov proti bolesti, ale je úplne bezpečný a oveľa lacnejší. Štúdia tiež zistila, že kurkuma je užitočná pri liečbe osteoartrózy. Do štúdie bolo zaradených 109 účastníkov s diagnostikovanou osteoartrózou. V priebehu 6 týždňov užívali niektorí účastníci 800 mg ibuprofénu a ďalší 2 000 mg kurkumy. V priebehu času bola úroveň bolesti testovaná pri jazde na bicykli, lezení a behaní po schodoch. Po 6 týždňoch mali ľudia, ktorí užívali kurkumu, lepšie výsledky ako tí, ktorí užívali ibuprofen.

Prírodný prostriedok proti bolesti

Zmiešajte 1 šálku medu a 1 lyžicu kurkumy v prášku. Potom pridajte šťavu z jedného  citróna. Zmiešajte ingrediencie s drevenou lyžicou. Pridajte 1 čajovú lyžičku zmesi do šálky teplého čaju alebo vody. Užívajte tento domáci liek proti bolesti trikrát denne. Účinky vás prekvapia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané