Inšpiratívne skalky. Jedinečná atmosféra stredomoria priamo vo vašej záhrade

Zdieľať
skalka
Inšpiratívne skalky. Jedinečná atmosféra stredomoria priamo vo vašej záhrade Foto: www.gettyimages.com

Záhrada sa spolu s rastlinami neustále premieňa. Vytrvalá krása kameňov jej dá pevný základ. Využite ich jedinečný vzhľad i schopnosť striedať v sebe teplo. Poslúži ako solitéry alebo jedinečný podklad pre rastliny.

Večná skalka

Prečo sú skalky stále také obľúbené? Ponúkajú jedinečné prepojenie kameňov a rastlín, majú v sebe rýdze kúzlo prírody. Môžete na nich pestovať skalničky, horské rastliny zo všetkých kútov sveta, ale aj suchomilné bylinky zo Stredomoria, alebo slnkomilné trvalky. Ideálne je využiť prirodzené zvlnenie záhrady, skalke to najlepšie pristane v miernom svahu či na slnečnom vrchu. Kamene pokladajte na šírku, aspoň tretinou by mali kotviť v zemi. Miesta pre rastliny medzi nimi môžete mulčovať štrkom z tej istej horniny.

Máte rovnú záhradu?

Pre ňu je ako stvorená takzvaná škárová skalka, ktorá na nej pôsobí prirodzene a pritom atraktívne. Tento skvelý nápad pochádza od tuzemských skalničkárov a je obdivovaný po celom svete. Všeobecné pravidlo znie, že kamene je lepšie pokladať na ležato – je to stabilnejšie a prirodzenejšie. Avšak škárová skalka tvorí výnimku. Kusy vrstevnato odlučných hornín (bridlice, opuka) sú ukotvené do podložia tak, aby stáli vertikálne, avšak blízko seba. Vzniknuté škáry vyplníte zeminou podľa nároku rastlín, odľahčenou štrkom. Základom každej skalky, klasickej aj škárovej, je každopádne až 0,5 m hrubá vrstva drenážou odľahčenej pôdy. Použiť môžete štrk, piesok, v spodnej vrstve aj drobné kamene a zvyšky tehál.

skalka
Inšpiratívne skalky. Jedinečná atmosféra stredomoria priamo vo vašej záhrade Foto: www.gettyimages.com

Pôvabný múrik

Snáď každej záhrade pristanú kamenné múriky. Môžu spevňovať prudké svahy a vytvárať terasy, alebo naopak v obojstrannom variante stáť na rovine ako krásny predel alebo plot. Nižšie múriky môžu vrúbiť aj vyvýšené záhony.

Môžete ich stavať len z kameňov, na sucho. Budú držať aj bez malty? Áno, ale múrik spevňujúci svah by mal na meter výšky ustúpiť aspoň o 15 centimetrov. Medzery medzi múrikom a svahom vysypte štrkom alebo pieskom – drenáž odvedie prebytočnú vodu a prispeje k jej stabilite. Múrik na rovine postavíte z dvoch radov kameňov, ktoré stoja oproti sebe a opierajú sa o stred vyplnený kameňmi, štrkom a zeminou – ustupujú rovnako, ako by kopírovali svah.

Ideálnym materiálom pre múrik sú plochejšie kamene, môžete však využiť rôzne tvarované kúsky. Len treba trpezlivo hľadať to pravé miesto pre každý kameň, aby do seba vzájomne čo najlepšie zapadli. Základný rad kameňov ukotvite v zemi, ďalšie rady klaďte ako tehly, nad škáry medzi predchádzajúcimi. Škáry vyplňte ľahkou zeminou, napríklad zmesou kompostu s pieskom. Aby sa nevyplavovala, mali by sa kamene mierne nakláňať k svahu. Priamo v škárach môžete pestovať drobné suchomilné rastliny, netrasky, materinú dúšku. Dajte ich na miesta, kde sa vodorovné a zvislé škáry stretávajú v tvare obráteného písmena T. Nemusíte ich však osadiť všetky – prázdne škáry poslúžia ako útočisko pre užitočné jašterice.

Väčšie solitérne kamene môžu oživiť napríklad záhon pre suchomilné rastliny zamulčovaným štrkom. Krásne sa vynímajú aj vo výsadbách tieňomilných trvaliek či v objatí machov – táto kombinácia je základom preslávených japonských záhrad. Je to nielen pohľadnejšie, ale aj oveľa praktickejšie ako ich položiť do trávy, ktorá na rozdiel od machu vyžaduje neustále strihanie.

Inšpirovať vás môžu aj tradičné japonské studničky, ktoré využívajú prirodzenú krásu kameňa. Zaobstarať si tak veľký dlabaný kameň nie je ľahká záležitosť. Ale ak si dobre rozmyslíte, kam ho usadiť, bude vás tešiť už navždy…

Zdroj: ireceptar.cz, časopis Receptář

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané