Dôchodok vyšší ako priemerná mzda? Pre tisíce Slovákov ide o realitu

Zdieľať
Dôchodok vyšší ako priemerná mzda
Dôchodok vyšší ako priemerná mzda? Pre tisíce Slovákov ide o realitu Foto: www.gettyimages.com

Prekvapivá skutočnosť na Slovensku: Dôchodky pre niektorých presahujú priemernú mzdu! Objavte, ako viac než 4 tisíce dôchodcov poberajú starobný dôchodok vyšší než 1 133 eur, čo je viac než priemerný plat v krajine. Detailná analýza najnovších údajov odhalí, ako sa dôchodkový systém vyvíja a čo to znamená pre Vašu finančnú budúcnosť. Pridajte sa k nám v prenikavom pohľade do sveta sociálneho zabezpečenia, kde zistíme, ako sa penzijné výplaty menia a aký dopad to má na životy Slovákov. Zistite, či sa môžete tešiť na zlaté roky v pohodlí alebo či Vás čakajú finančné výzvy.

Starobný dôchodok nad úrovňou priemernej mzdy na Slovensku, teda nad sumou 1 133 eur, dostávalo ku koncu júna minulého roka 4,2 tisíca ľudí. Starobní penzisti, ktorým Sociálna poisťovňa priznala dôchodok počas minulého roka, poberajú penziu v sume 51,7 percenta svojich predošlých hrubých zárobkov.

Ak teda žiadateľ o penziu zarábal v hrubom 1 100 eur, jeho starobný dôchodok priznaný vlani dosahuje približne 569 eur. Vyplýva to zo správy o sociálnej situácii na Slovensku v roku 2020, ktorú zverejnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ku koncu minulého roka vyplácala Sociálna poisťovňa 1 699 000 dôchodkových dávok. V porovnaní s koncom roka 2019 išlo o mierny nárast o 642 vyplácaných penzií. Výdavky na všetky dávky dôchodkového poistenia v minulom roku dosiahli takmer 7,8 miliardy eur, čo bolo medziročne viac o 5,5 percenta.

Zdroj: SITA.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané