Čo je Kopi Luwak? Objavte pravdu o najdrahšej káve na svete

Zdieľať
kopi luwak
Čo je Kopi Luwak? Objavte pravdu o najdrahšej káve na svete Foto: depositphotos.com

Objavte tajomstvo jednej z najluxusnejších káv na svete – Kopi Luwak. Čím sa líši od bežnej kávy a aké kontroverzie ju obklopujú?

Káva Kopi Luwak, známa tiež ako cibetková káva, patrí medzi najdrahšie pochúťky na svete. Cena za jeden kilogram sa môže vyšplhať až 800 euro. Unikátnosť tejto kávy spočíva v jej nezvyčajnom spracovaní, kde hlavnú úlohu hrá tráviaci trakt malej šelmy. Cibetková káva začala získavať na popularite už v 19. storočí v dobe holandskej kolonizácie Indonézie. Domorodci, ktorým bolo zakázané zbierať kávové zrná, našli spôsob, ako sa dostať k tomuto vzácneho nápoju – prostredníctvom šeliem zvaných ovijec škvrnitý.

Unikátne vlastnosti a chuť

Zrná po prechode tráviacim traktom ovijecov získavajú mimoriadne silné arómy a sú menej horké, čo niektorým pripomína chuť tmavej čokolády, karamelu alebo sliviek. Napriek tomu nie všetci odborníci sú nadšení a tvrdia, že jej chuť je prehnaná a má skôr marketingový charakter.

Problémy a šarlatánstvo

Tradičný zber cibetkových zrniek je časovo náročný a zložitý. Lokálni obyvatelia musia skúmať oblasti obývané ovijecmi a hľadať ich exkrementy, ktoré potom prečisťujú. Avšak vysoká cena láka aj podvodníkov, čo viedlo k zriadeniu farm, kde sú šelmy neeticky držané a kŕmené kávovými zrniečkami za hrozných podmienok. Pre ochranu spotrebiteľov existujú certifikácie, ktoré zaručujú etický spôsob získavania týchto zrniek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané