Cibuľa ako domáci pomocník

Zdieľať
cibuľa
Cibuľa ako domáci pomocník Foto: www.freepik.com

Poznáte všestranné využitie cibule v domácnosti? Od odpudzovania hmyzu po odstraňovanie škvŕn – objavte, ako vám obyčajná cibuľa môže uľahčiť život a ušetriť peniaze. Prečítajte si viac o jej účinkoch nielen na zdravie, ale aj na upratovanie.

Cibuľa, táto nenápadná surovina, je neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Okrem kulinárskeho použitia však môže byť aj tajnou zbraňou vo vašej domácnosti. Ako? Cibuľa obsahuje vitamíny B, C a E, karoteny a hlavne alicín, ktorý má silné antibakteriálne účinky. Tieto vlastnosti ju predurčujú nielen na varenie, ale aj na rôzne domáce práce.

Cibuľový repelent proti hmyzu

Práve na jar a v lete, keď hmyz začína byť aktívnejší, môžete využiť cibuľu na jeho odpudzovanie. Pripravte si misku s teplou vodou, do ktorej vložíte nakrájané cibule. Tento jednoduchý, ale účinný repelent umiestnite tam, kde sa hmyz najčastejšie zdržiava.

Prírodné hnojivo z cibuľových šupiek

Nezahadzujte cibuľové šupky! Sú bohaté na živiny, ktoré môžu prospievať vašim izbovým rastlinám. Varte šupky vo vode na slabom ohni približne 25 minút. Po ochladení a precedení získate výživný výluh, ktorý po zriedení vodou môžete používať na hnojenie rastlín.

cibuľové šupky
Cibuľa ako domáci pomocník Foto: depositphotos.com

Ako odstrániť škvrny pomocou cibule

Škvrny od potu alebo trávy sa môžu zdať neodstrániteľné, ale cibuľa s nimi hravo zatočí. Stačí aplikovať trochu cibuľovej šťavy na problémové miesta a nechať pôsobiť pred praním.

Boj proti zápachu

Cibuľa dokáže neutralizovať aj nepríjemné pachy v domácnosti. Či už ide o zápach z varenia, cigaretového dymu alebo maľovania, rozkrojená cibuľa rýchlo a efektívne osvieži vzduch vo vašom domove.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané