Ako vyhnať cudzie mačky zo záhrady? Skvele funguje horčica a múka. Ako?

Zdieľať
Ako vyhnať cudzie mačky zo záhrady? Skvele funguje horčica a múka. Ako?
Ako vyhnať cudzie mačky zo záhrady? Skvele funguje horčica a múka. Ako?? Skvele funguje horčica a múka. Ako? Foto: www.freepik.com

Obľúbili si mačky zo susedstva práve vašu záhradu? Páchajú vám škody v záhonoch a vďaka ich hravej povahe máte zo záhonov hotový cirkus, ktorý navyše kocúri riadne označkovali? Čo robiť, keď neplánujte zaobstarať si psa, ale cudzie mačky vás na záhrade hnevajú?

Chodia na vašu záhradu mačky zo susedstva?

Možno ste si zo začiatku hovorili, že si susedove mačky si môžu v slnečnom kúte vašej záhrady pohovieť. Často však nejde len o popoludňajší šlofík na slniečku, ale aj poriadne povaľovanie sa v trsoch kvetov či použitie záhonu ako toalety. Potom už je len otázkou času, kedy vám dôjde trpezlivosť. Zvieraťu ublížiť nechceme, ale treba zakročiť dostatočne razantne, aby si mačka našla iný letný byt.

Čo môžete robiť, aby ste mačku vypudili

A čo ak nechcete také pomôcky používať? Pokiaľ ide len o nevhodné miesto, kam si mačka ľahá, môžete ju skúsiť nalákať inam. V záhrade to môže byť napríklad šanta mačacia, po ktorej mnohé mačky doslova bláznia. Na niektoré mačky funguje zaručene, iné však ponecháva chladnými.

Pokiaľ mačky ožierajú vašu zeleň, môžete im do kvetináča vysiať mačaciu trávu, respektíve zmes tráv či obilnín, ktoré majú mačky rady a vďaka nim si môžu prečistiť útroby.

Inými bylinami môžete skúsiť mačky vypudiť. Výhodou je, že tieto rastliny intenzívne voňajú a nemusíte preto sami chodiť po záhrade s rozprašovačom každých niekoľko dní a zas a znova aplikovať repelentné postreky. Medzi rastliny, ktoré mačky odpudzujú, sa radia mnohé aromatické byliny, medzi najúčinnejšie patrí rozmarín, šalvia, levanduľa, citrónová tráva alebo oregano čiže dobromyseľ.

mačka na záhrade
Ako vyhnať cudzie mačky zo záhrady? Skvele funguje horčica a múka. Ako? Foto: www.gettyimages.com

Trik s múkou a horčicou

Domáce postreky môžete vyrobiť jednak z esenciálnych olejov týchto rastlín alebo môžete zmiešať s vodou suché korenie. A tu prichádza na rad spomínaná múka s horčicou. Na domáci postrek budete potrebovať 1 čajovú lyžičku kajenského alebo čierneho korenia, 1 čajovú lyžičku mletého horčičného semienka, 1 rozdrvený strúčik cesnaku, 3 kvapky esenciálneho oleja z citronely a zhruba 60 ml vody. Iné recepty uvádzajú namiesto cesnaku 1 lyžičku mletej škorice. Variant so škoricou je príjemnejší, a preto postrek môžete použiť aj na nábytok alebo vo vchode do domu bez toho, aby vám príliš zapáchal.

Z múky zase môžete vytvoriť suchý repelent, ktorý je možné rozhodiť do záhonov. Zmiešajte 2 odmerky korenia, 3 odmerky mletého horčičného semienka a 5 odmeriek múky. V týchto pomeroch si urobte akékoľvek veľké či malé množstvo zmesi, ktorú potom rukou rozhoďte v záhonoch medzi rastlinami.

Zdroj: www.gardeningknowhow.comwww.bhg.comwww.wikihow.com

mačka
Ako vyhnať cudzie mačky zo záhrady? Skvele funguje horčica a múka. Ako? Foto: www.gettyimages.com

Aby ste vyhnali mačky zo záhrady, môžete vyskúšať niekoľko neškodných a humánnych metód. Tu sú nejaké stratégie:

  1. Vône, ktoré mačky nemajú radi: Mačky sú citlivé na určité vône. Rozptýlenie citrusových kôr (ako sú citróny, pomaranče, grapefruity) po záhrade môže pomôcť odplašiť ich. Môžete tiež použiť esenciálne oleje (ako je levanduľový, mätový alebo eukalyptový olej) zriedené vo vode a nastriekať ich na miesta, kde sa mačky zvyknú zdržiavať. Len si dajte pozor, aby ste ich nepoužívali v nadmernej miere, pretože silné vône môžu byť pre mačky toxické.
  2. Voda: Mačky neradi zvlhčujú svoju srsť. Automatické postrekovače s pohybovými senzormi môžu byť efektívnym spôsobom, ako mačky odstrašiť od vstupu do vašej záhrady.
  3. Fyzické bariéry: Použitie ohradníkov, sietí alebo iných fyzických prekážok môže zabrániť mačkám v prístupe k určitým oblastiam záhrady.
  4. Kompostovateľné odpudzovače: Niektoré prírodné materiály ako kávová usadenina alebo špeciálne komerčne dostupné odpudzovače môžu byť rozptýlené po záhrade a fungovať ako odstrašujúce prostriedky.
  5. Bezpečné rastliny: Výsadba rastlín, ktoré mačky nemajú radi, ako sú napríklad rastliny s názvom Coleus canina alebo určité druhy levandule, môže pomôcť udržať mačky mimo vašej záhrady.
  6. Upratovanie: Udržiavanie záhrady čistou a bez zvyškov jedla môže pomôcť znižovať prilákavosť pre mačky.
  7. Bezpečné a humánne odplašovače: Existujú rôzne komerčne dostupné odplašovače určené na použitie v záhradách, ktoré sú bezpečné pre zvieratá. Môžu vydávať zvuky vysokých frekvencií, ktoré sú nepríjemné pre mačky, ale neslyšiteľné pre ľudí.

Vždy je dobré pamätať na to, že cieľom je mačky odstrašiť, nie im ublížiť. Používajte metódy, ktoré sú humánne a neškodia zvieratám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané