Ako vybrať pravú mozzarellu? Rozdiely medzi byvoliou a kravskou variantou

Zdieľať
mozzarela
Ako vybrať pravú mozzarellu? Rozdiely medzi byvoliou a kravskou variantou Foto: depositphotos.com

Mozzarella, symbol talianskej kuchyne, je známa po celom svete. Zistite, čo robí tento sýr tak výnimočným a prečo by ste mali skúsiť jeho originálnu verziu.

Hĺbkový pohľad na mozzarellu: Od regionálnej pochúťky k svetovému fenoménu

Takmer každý pozná tento slávny taliansky syr, ale len málokto mal to šťastie ochutnať jeho pravú formu z byvolieho mlieka. Mozzarella s jej bielym, guľatým tvarom a mäkkou, vláknitou konzistenciou je neoddeliteľnou súčasťou talianskych jedál, hoci v obchodoch častejšie narazíme na verziu z kravského mlieka. Skutočná mozzarella, vyrobená z mlieka čiernych byvolíc, je známa svojím vysokým obsahom tuku a bohatou, pikantnou chuťou. Tento syr bol pôvodne obmedzený len na svoju domovinu kvôli rýchlemu kazenie, no svoju cestu k medzinárodnej popularite si našiel vďaka konzervácii v slanom náleve.

Ako sa mozzarella vyrába?

Mozzarella patrí medzi parené syry, presnejšie do skupiny pasta filata, čo znamená, že sa počas výroby sparuje a miesi. Proces začína zrazením mlieka syridlom, z čoho vznikne syridlo, ktoré sa potom zahrieva až na 80-90 °C. Po sparení syr získa dlhé vlákna. Nasleduje odrezávanie rovnakých porcií a formovanie guličiek, uzlíkov alebo copov. Vo finálnej fáze sa syr naloží do soľného roztoku alebo syrovátky a putuje k zákazníkom v uzavretých obaloch.

mozzarela s rajčinou
Ako vybrať pravú mozzarellu? Rozdiely medzi byvoliou a kravskou variantou Foto: www.freepik.com

Druhy mozzarelly

Z byvolieho mlieka: Mozzarella di Bufala Campana s chráneným označením pôvodu DOP sa vyrába z plnotučného mlieka čiernych byvolíc predovšetkým z Kampánie, ale aj z Lázie a Apúlie.

Z kravského mlieka: Mozzarella fior di latte alebo fiordelatte má podobnú konzistenciu ako byvolia mozzarella, ale jej chuť a aróma sú jemnejšie.

Udená mozzarella: Mozzarella affumicata, udená lokálnymi druhmi dreva, má zlatistú farbu a výraznú chuť.

Kedy je mozzarella najlepšia?

Byvolia mozzarella sa najlepšie konzumuje čerstvá a nie je vhodná na dlhé tepelné spracovanie, na rozdiel od mozzarelly z kravského mlieka, ktorá sa hodí do šalátov, sendvičov alebo na pizzu po upečení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané