Ako sa správne starať o mačky v zime?

Zdieľať
mačka v zime
Ako sa správne starať o mačky v zime? Foto: www.freepik.com

S príchodom zimy sa naše chlpaté priateľky musia vyrovnávať s chladom, čo nie je vždy jednoduché. Aj keď majú majú hustý kožuštek, chladné obdobie prináša so sebou zmeny, na ktoré musíme byť pripravení. V tomto článku nájdete praktické rady, ako sa o mačky počas zimy starať, aby sa cítili komfortne a v bezpečí.

Hoci mačky disponujú hustou srsťou, v zime často dávajú prednosť pohodliu domova. Dozviete sa, ako sa o domáce aj vonkajšie mačky starať v zimných mesiacoch, aby zima pre ne nebola náročná. Mnohí si myslia, že mačky nemôžu v zime cítiť zimu kvôli ich kožuchu. Avšak vonkajšie kočky, ktoré trávia veľa času vonku, sa inštinktívne pripravujú na zimu zmenou srsti a zvýšením telesnej hmotnosti. Napriek tomu ocenia, keď im v zimnom období poskytnete teplé útočisko. Ak je vonkajšej mačke chladno, umožnite jej kedykoľvek zahriať sa v teple domova. Mačka, ktorej je zima, sa zvinie do klbka, tlapky si schová pod telo, srsť má našuchorenú a oči zúžené.

Zimný spánok mačiek

V zimných mesiacoch mačky spia viac, niekedy až 20 hodín denne, čo je reakciou na kratšie dni a potrebu šetrenia energie. Preto je dôležité pripraviť pre ne teplé ležadlá, kde môžu pohodlne odpočívať a udržiavať telesnú teplotu.

mačka s dome
Ako sa správne starať o mačky v zime? Foto: www.freepik.com

Stravovanie mačiek v zime

Domáce mačky v zime nepotrebujú viac jedla ako v lete, ale potrebujú viac pohybu. Vonkajšie mačky naopak môžu potrebovať viac kvalitného krmiva, aby získali dostatok energie na zvládnutie chladu. Dôležité je však neprejedať ich, aby na jar nemali problém zbaviť sa zimných tukových zásob.

Starostlivosť o kožuch a tlapky

Mačky si prispôsobujú svoj kožuch zime tým, že sa stáva nadýchanejším. Domáce mačky však nemajú zimnú srsť tak výraznú ako vonkajšie mačky. Tlapky vonkajších mačiek vyžadujú extra pozornosť a starostlivosť, aby nedošlo k ich popraskaniu od soli, snehu a chladu. Na ich ošetrenie používajte jemný balzám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané