8 tipov ako sa zbaviť zápachu v chladničke. Tieto prostriedky máte doma

Zdieľať
zápach v chladničke
8 tipov ako sa zbaviť zápachu v chladničke. Tieto prostriedky máte doma Foto: depositphotos.com

Zapáchajúca chladnička môže pokaziť chuť každého, kto otvorí jej dvere. Našťastie existujú jednoduché a cenovo dostupné spôsoby, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu s pomocou bežných domácich prostriedkov, ktoré nájdete priamo vo vašej kuchyni.

Nie je nič horšie, ako keď vás pri otvorení chladničky privíta nepríjemný zápach. Ako sa týchto pachov zbaviť efektívne, rýchlo a bez zbytočných výdavkov? Využite obyčajné predmety, ktoré máte po ruke. Väčšinu z nich nájdete priamo v kuchyni.

Dôvodov, prečo vaša chladnička nemá príjemnú vôňu, môže byť niekoľko. Často sa stane, že v nej niečo zabudnete alebo niečo vytečie a vy si to nevšimnete. Odhaľte zdroj zápachu, vyčistite chladničku a pridajte niektorý z dostupných pohlcovačov pachov. Možno budete prekvapení, koľko ich vlastne doma máte.

V chladničke môže zapáchať takmer čokoľvek – skazené alebo rozliate jedlo, zabudnutý kus syra, mäsa, kosti na polievku či už plesnivá zelenina. Niektoré potraviny sú výrazne aromatické, ako napríklad olúpaná cibuľa či cesnak, a ich vôňa môže ľahko ovplyvniť ostatné suroviny. Častou príčinou zápachu sú aj nedostatočne uzavreté vzduchotesné nádoby.

Dajte si pozor aj na tesnenie dverí, na ktorom sa zápach ľahko uchytí. Nezabudnite skontrolovať ani odtokový kanálik, ktorý býva často prehliadaný. Ak je zanesený, môže to viesť k zápachu a tiež k horšiemu chladeniu. Na čistenie odtokového kanálika môžete použiť tenkú flexibilnú kefku alebo špeciálne nástroje. V prípade častého zanášania sa oplatí zakúpiť si špeciálnu sadu na čistenie.

citrón
8 tipov ako sa zbaviť zápachu v chladničke. Tieto prostriedky máte doma Foto: www.freepik.com

Čo zlikviduje zápach

  1. Kávová usadenina alebo namletá káva: Kávová usadenina okrem iného obsahuje dusík, ktorý funguje ako neutralizér zápachu. Použiť je možné aj namletú kávu.
  2. Mätový esenciálny olej: Nakvapkajte ho na navlhčený odličovací tampón alebo na navlhčenú vatu, položte do misky a dajte do chladničky.
  3. Plátky citróna alebo rozkrojené jablko: Citrus nakrájajte na plátky alebo aspoň na osminky, položte na misku a dajte do chladničky. Využiť sa dá aj citrónová kôra. Ale dobre poslúži aj jablko, stačí ho rozkrojiť na štvrtiny.
  4. Jedlá sóda alebo kypriaci prášok: Ďalšie osvedčené neutralizéry zápachu má v špajze každá gazdinka, jedlú sódu alebo kypriaci prášok nasypte do misky a vložte do chladničky.
  5. Biely kvasný ocot: O tomto kráľovi upratovania sme už písali. Nalejte 10% biely kvasný ocot do menšej nádobky, dajte do chladničky. Využite ho aj na upratovanie chladničky, stačí ho zriediť v pomere 1 diel octu a 4 diely vody.
  6. Ryža alebo ovsené vločky: Otvorené vrecko s ryžou pohlcuje vlhkosť a súčasne obmedzuje zápach (akonáhle zrnká napučia, ryžu vymeňte). Namiesto ryže je možné použiť aj ovsené vločky.
  7. Ako do topánok: Spomeňte si, ako naši rodičia a starí rodičia dávali do mokrých topánok pokrčené stránky novín. Urobte to isté aj v prípade zápachu v chladničke. Niekoľko pokrčených novinových stránok položte na tanier, pridať môžete pár kvapiek vanilkovej esencie.
  8. Aktívne uhlie: Často sa používa v bežne dostupných pohlcovačov zápachu, ale rovnako tak stačí, keď aktívne uhlie nasypete do nádobky a dáte dovnútra chladničky. Neovplyvňuje arómu uložených potravín.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané